REKLAMA

Małgorzata Rejmer: "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" to książka, którą przepłakałam

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 16:13
- Każdą książkę Swiatłany Aleksijewicz przeżyłam bardzo głęboko, a "Wojnę nie ma w sobie nic z kobiety" po prostu przepłakałam. Nie mogłam się oderwać od lektury i myślę, że takie duże opokowanie chusteczek poszło w jej trakcie - mówiła w Dwójce laureatka tegorocznych Paszportów "Polityki" za książkę "Błoto słodsze niż miód".
Audio
  • Małgorzata Rejmer poleca dokument o Swietłanie Aleksijewicz "Miłość po rosyjsku" (Poranek Dwójki)
  • Małgorzata Rejmer poleca ulubione filmy rumuńskie (Poranek Dwójki)
  • Małgorzata Rejmer poleca trzytomową autobiografię Maksyma Gorkiego (Poranek Dwójki)
  • Małgorzata Rejmer o greckim zespole Social Waste (Poranek Dwójki)
  • Małgorzata Rejmer poleca twórczość Herty Müller (Poranek Dwójki)
Małgorzata Rejmer
Małgorzata RejmerFoto: Katarzyna Lasoń

Małgorzata Rejmer polecała w audycji dokument o białoruskiej laureatce Nobla pt. "Miłość po rosyjsku". - Wreszcie mogłam sobie podejrzeć w jaki sposób Swiatłana Aleksijewicz pracuje. To zawsze mnie zastanawiało, w jaki sposób ona tworzy tak głębokie relacje z bohaterami, że jest w stanie wyciągnąć z nich tak niezwykłe opowieści. Mam takie wrażenie, że Aleksijewicz oprócz tego, że pięknie pyta, to pięknie milczy. Potrafi też stworzyć przestrzeń intymności między sobą a rozmówcą - podkreślała pisarka.

Jak można dowiedzieć się ze wspomnianego filmu, Swiatłana Aleksijewicz przymierza się obecnie do dwóch książek: jednej o miłości, a drugiej o śmierci. - Sama wspomina w tym dokumencie, że mówienie o miłości to jest próba uchwycenia czegoś nieuchwytnego - zdradza Małgorzata Rejmer.

W ramach rekomendacji "Poranka Dwójki" laureatka tegorocznych Paszportów "Polityki" mówiła również m.in. o trzytomowej autobiografii Maksyma Gorkiego.

***

Przygotowała: Aleksandra Tykarska

Gość: Małgorzata Rejmer (pisarka)

Data emisji: 14-18.01.2019

Godzina emisji: 8.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

Mateusz Smoczyński: nie znam lepszej biografii niż "Ja, Urbanator"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:00
- Główną przyczyną, dlaczego ta książka jest aż tak interesująca, jest oczywiście bujne życie Michała Urbaniaka. Jednak gdyby nie sposób, w jaki Andrzej Makowiecki to opowiedział, cała historia na pewno byłaby mniej barwna i wciągająca - mówił w Dwójce skrzypek znany m.in. z zespołu Atom String Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Trzaska: ta książka mówi dużo o nas jako o narodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 09:13
- To nie jest tak, że Monika Sznajderman opowiada tylko o losach swojej rodziny. Ona pokazuje część naszej historii i tożsamości - podkreślał Mikołaj Trzaska, polecając w Dwójce "Fałszerzy pieprzu. Historię rodzinną".
rozwiń zwiń