"Ubieram człowieka w ciało kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 11:00
– Kobieca emocjonalność jest jak morze. Jest w niej wielka głębia i duże pole do interpretacji – powiedział Tomasz Wasilewski, reżyser filmu "Zjednoczone stany miłości".
Audio
  • Tomasz Wasilewski opowiada o filmie "Zjednoczone stany miłości" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Scenariusz Zjednoczonych stanów miłości zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu  Berlinale.
Scenariusz "Zjednoczonych stanów miłości" zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. Foto: materiały promocyjne

Agata i Marzena są niespełnione w małżeństwie, Iza - dyrektorka szkoły - cierpi z powodu miłości do żonatego mężczyzny, a Renata to świeżo emerytowana nauczycielka zmagająca się z samotnością. Cztery bohaterki, które stają w obliczu życiowych wyborów w okresie transformacji na początku lat 90. Jednak to nie czas przemian jest tutaj najważniejszy.

 Wszystko, o czym opowiadam w tym filmie, dotyczy człowieka – przekonywał Tomasz Wasilewski. Używam czasu ważnego dla nas, wszystkich Polaków przełomu roku 1989 i 1990, ale jest to tylko tło. Nie robię kina zaangażowanego politycznie ani społecznie. Te aspekty są ważne, ponieważ wpływają na emocjonalność i wybory moich bohaterów, ja jednak wolę portretować ludzi.

Najbardziej reżyser lubi opowiadać o kobietach, czego przykładem są wcześniejsze filmy - debiutancka "Sypialnia" oraz ukazujące ciekawą drugoplanową rolę kobiecą "Płonące wieżowce". Jak twierdzi Wasilewski, w swojej twórczości "szuka człowieka, ale ubiera go w ciało kobiety i jej emocjonalność".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Goście: Tomasz Wasilewski (reżyser) 

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 20.00

mz

Czytaj także

Polska wicemistrzem kina. Podsumowanie Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 18:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" podsumowaliśmy zakończony właśnie festiwal, na którym Tomasz Wasilewski zdobył nagrodę za scenariusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Szekspir sam produkował "House of Cards"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 13:52
Z twórczości angielskiego dramaturga kino i teatr czerpią od wieków przekładając ją na język musicalu, opery, kinowego popu, a nawet fantasy ("Gwiezdne wojny"). Ale to serial "House of Cards" jest szekspirowską kopalnią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasolini. "Potwór, który jest jednocześnie ofiarą"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 15:00
- Nie spotkałam drugiej postaci otoczonej takim kultem. Liczba poświęconych Pasoliniemu publikacji prasowych, książek, filmów, dyskusji, wystaw, meczów piłkarskich sprawia wrażenie, jakbyśmy mieli do czynienia z żywym twórcą - mówiła tłumaczka Anna Osmólska-Mętrak.
rozwiń zwiń