Jerzy Stuhr: w "Cyruliku" chcę uciec od stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:28
- Myślałem, jak zrobić, żeby widz, który zna już ten utwór, nagle odkrył inne wnętrza czy inne otoczenie arii - opowiadał Jerzy Stuhr o przygotowywanej przez siebie inscenizacji "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego.
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Stuhrem oraz z Tomaszem Tokarczykiem o najnowszej krakowskiej inscenizacji "Cyrulika sewilskiego" (Poranek Dwójki)
Jerzy Stuhr
Jerzy StuhrFoto: G. Śledz/PR2

- Oglądałem kilkanaście inscenizacji tej opery. Dało mi to pewien obraz, jak uciec od stereotypów, które jednak w większości tych wystawień był dosyć nachalne - zdradził w Dwójce Jerzy Stuhr. Jak podkreślił, interesuje go nowe spojrzenie na "Cyrulika sewilskiego". – Po "Don Pasquale" Donizettiego jest to dalszy krok w poszukiwaniu sensu humoru opery komicznej przetransponowanej na humor dzisiejszy.

Jak pokazać "Cyrulika sewilskiego" na nowo? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jerzym Stuhrem oraz z kierownikiem muzycznym krakowskiej inscenizacji (premiera: 15 marca w Operze Krakowskiej) Tomaszem Tokarczykiem.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Stuhr (aktor, reżyser), Tomasz Tokarczyk (dyrygent)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/bch


Czytaj także

Borys Szyc: praca z Pawłem Pawlikowskim nauczyła mnie pokory

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 20:37
- On odzierał nas ze wszystkiego, z całej takiej szmirowatości, gagów, z tego, co po prostu przychodzi ci łatwo i co masz wyuczone. Chciał zostawić człowieka i opowiedzieć historię - mówił w Dwójce aktor o filmie "Zimna wojna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Cielecka: w "Ciemno, prawie noc" krzyczę tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 18:53
- To było na mojej drodze zawodowej nowe zadanie - przyznała Magdalena Cielecka, opowiadając o swojej roli w filmie Borysa Lankosza "Ciemno, prawie noc".
rozwiń zwiń