"Warszawa: Miasto podzielone". Niezwykły świadek historii

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 14:46
W 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim porozmawiamy w audycji z producentką filmu Dorotą Przyłubską oraz z jednym z bohaterów dokumentu - varsavianistą Zygmuntem Walkowskim.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

Sienna to ulica, której się bałam i boję się do dzisiaj. Nigdy nie przeszłam tą ulicą bez uczucia lęku - opowiada Agata Bołdok, która jako mała dziewczynka uciekła z getta warszawskiego przez dziurę w murze na ulicy Siennej. Agata Bołdok jest też jedną z bohaterek filmu "Warszawa: Miasto podzielone". Film ten jest zapisem wypowiedzi świadków historii, ale także zawiera nieznany dotąd amatorski film nakręcony w getcie.

Na początku 1941 roku, Polak, miłośnik kamer 8 mm ryzykując życie, filmował po obu stronach muru getta, niedługo po podziale miasta. Pokazywał Warszawę tamtych dni. 70 lat później, reżyser i scenarzysta filmu Eric Bednarski odkrył ten unikatowy materiał filmowy. Potraktował ten dokument jako punkt wyjścia do rozważań na temat pamięci oraz wpływu jaki wywarło utworzenia getta na dzisiejsze oblicze stolicy. O obrazie tym porozmawiamy z naszymi gośćmi o 8.30 (transmisja wideo).


Wybierzemy się też do Łodzi, aby posłuchać - w trwającym obecnie Roku Marka Edelmana - wspomnień przyjaciół. Odwiedzimy także wystawę w tamtejszym Centrum Dialogu.

O godz. 9.30 zaprosimy Państwa - wraz ze znakomitą wokalistką jazzową Agnieszką Wilczyńską na wyjątkowe wydarzenie - koncert "Budzimy jazzem" poświęcony pamięci Krzysztofa Komedy. Koncert - organizowany w 50. rocznicę śmierci artysty - ma charakter charytatywny, a całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na remont kliniki dla dzieci w śpiączce "Budzik". Przypomnijmy, że Krzysztof Komeda przed odejściem przebywał w śpiączce. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dla podopiecznych kliniki "Budzik" zagrają: Włodek Pawlik Trio, Maria Sadowska z zespołem, wspomniana wcześniej Agnieszka Wilczyńska, Andrzej Jagodziński Trio, Piotr Baron, Michał Tokaj.

Ponadto w audycji przeniesiemy się do Gdańska, gdzie trwa festiwal Actus Humanus Resurrectio. Usłyszą Państwo rozmowę Mileny Gąsienicy z założycielem La Compagnia del Madrigale - Giuseppe Maletto. Będziemy też w Krakowie na Festiwalu Misteria Paschalia, gdzie Maciej Łukasz Gołębiowski rozmawiał z Rinaldo Alessandrinim.

"Płytą tygodnia" jest album z Pasją wg św. Marka Jana Sebastiana Bacha nagrany przez solistów oraz zespoły La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations.

***

Na "Poranek Dwójki" zapraszamy w piątek (19.04) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Tomasz Obertyn.

mko/bch

Zobacz więcej na temat: getto warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmy o getcie i powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:39
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Przy okazji kolejnej rocznicy pokazujemy jak polskie i zagraniczne kino pokazuje życie w getcie i zryw powstańczy.
rozwiń zwiń