Koncerty i pikniki. Świętujemy 15 lat w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 09:00
- Zaczynamy 30 kwietnia wielkim koncertem na błoniach PGE Narodowy w Warszawie, na którym wystąpią wybitni polscy artyści reprezentujący folk, pop, rock i hip-hop. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniał w Dwójce dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Kto, co i gdzie czyli o świętowaniu 15. rocznicy obecności Polski w UE (Poranek Dwójki)
Polska wyróżnia się wysokim procentem wykorzystania środków unijnych, zaakceptowanych przez Komisję Europejską
Polska wyróżnia się wysokim procentem wykorzystania środków unijnych, zaakceptowanych przez Komisję EuropejskąFoto: Shutterstock

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z naszymi gośćmi o wydarzeniach związanych z 15. rocznicą wejścia Polski do rodziny państw Unii Europejskiej.

- Nie chcemy, żeby koncert inaugurujący świętowanie był jednym z wielu podobnych do siebie koncertów, więc zaplanowaliśmy widowisko, w którym opowiemy, czym jest idea Unii Europejskiej. Następnego dnia, 1 maja o 11.00 zapraszamy do Łazienek Królewskich na europejski piknik. Dla rodzin z dziećmi i bez dzieci, dla singielek i singli, dla młodszych i starszych. Trochę animacji, trochę edukacji, ale bawimy się wspólnie. Wieczorem zaś zapraszamy do Teatru Wielkiego Opery Narodowej – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

15 lat w Unii Europejskiej jest dla Polski synonimem skoku cywilizacyjnego. Rozwój naszego kraju po 2004 roku odbywa się na wielu poziomach, również w sferze kultury. Polscy twórcy stali się pełnoprawnymi uczestnikami europejskiego życia artystycznego, a poszczególne ich dzieła znajdują szeroki rezonans wśród odbiorców z całego kontynentu. Dlatego też najwłaściwszym językiem świętowania tej rocznicy jest język sztuki - czytamy na stronie Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Tekst ten jest też wstępem do zaproszenia na specjalny koncert z okazji 15-lecia Polski w UE. Pierwszego maja usłyszymy Symfonię Europejską, na którą złożą się utwory łączące różne światy muzyczne: Polonez Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz", IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena oraz kompozycje Radzimira Dębskiego odwołujące się do muzycznych nurtów i gatunków współczesnej Europy i świata.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o wszystkich wydarzeniach związanych ze świętowaniem 15. rocznicy wejścia Polski do UE.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Tomasz Obertyn

Gość: dr hab. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury) oraz Sylwia Błażej (dział Projektów Kulturalnych NCK)

Data emisji: 26.04.2019

Godzina emisji: 8.30

mko/bch

Czytaj także

"Polska Pomaga". Muzycy i melomani otwierają serca dla Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 10:00
- Polska Orkiestra Królewska organizuje na ten koncert swoje najlepsze siły. Wierzymy, że muzyka ma tę siłę, by poruszyć ludzi i skłonić ich do pomocy - mówił w Dwójce Jacek Urbaniak, autor programu niedzielnego (28.04) koncertu charytatywnego, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla Wenezuelczyków.
rozwiń zwiń