Obrazy, tkaniny, książki. "Wyspiański. Posłowie"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 10:00
- Ta odsłona wystawy nie była planowana. Byliśmy pod wrażeniem wyniku frekwencyjnego zasadniczej wystawy z 2017 roku, 268 tysięcy widzów - mówił Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, o kolejnej ekspozycji poświęcone twórcy "Wesela".
Audio
  • Z Andrzejem Betlejem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie, rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
Plakat promujący wystawę
Plakat promujący wystawęFoto: mat. promocyjne

- Widząc tak wielkie zainteresowanie, mając świadomość, że zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie wciąż kryją skarby związane ze Stanisławem Wyspiańskim i że istnieje możliwość poszerzenia spektrum, pokazania obrazów, które nigdy nie były dostępne publicznie, postanowiliśmy pokazać "Wyspiańskiego. Posłowie" - tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

Wśród tych skarbów, opowiadał dyrektor krakowskiego muzeum, znajdują się zarówno tkaniny dekorowane ornamentami zaprojektowanymi przez artystę, zbiory z prywatnej biblioteki Wyspiańskiego  czy - właśnie - nieznane dzieła malarskie pożyczone od prywatnych kolekcjonerów lub instytucji. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której również m.in. o konkursie architektonicznym na budowę muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

"Krótko mówiąc sztuka". Ta audycja nas zaskoczy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 20:50
– Na sztukę możemy się dziś natknąć nawet tam, gdzie się jej nie spodziewamy – mówił historyk sztuki Paweł Sosnowski, współautor programu przygotowanego z okazji stulecia awangardy w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dizajn, który odpowiada na wyzwania współczesnego świata

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:36
- "Dizajn empatyczny" to pojęcie odmienianie w branży od jakiegoś czasu przez wszystkie przypadki. Jest to po prostu dizajn dostosowany do potrzeb odbiorców - mówił w Dwójce Michał Bachowski, kurator wystawy "Empatia, teraz!".
rozwiń zwiń