Igor Brejdygant: świat funkcjonuje na układach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 11:44
- W swojej książce opowiadam o tym, jak bardzo łatwo jest objąć ludzi kontrolą. Ta przyszłość, o której opowiadam, jest strasznie bliska - mówił gość "Poranka Dwójki", autor kryminału "Układ".
Audio
  • Igor Brejdygant o najnowszej książce "Układ" (Poranek Dwójki)

Powieść Igora Brejdyganta to więcej, niż powieść fabularna. Książka pokazuje, że to, co wiemy na temat reguł funkcjonowania władzy, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. - Świat tytułowego "Układu" to jest świat dziś, a może za chwilę. Świat funkcjonuje na układach od zawsze, nie tylko w polityce. Problem pojawia się wtedy, gdy układem zaczyna zarządzać jakaś instytucja, państwo lub "ktoś".

Powieść Igora Brejdyganta to historia komisarz Moniki Brzozowskiej. Bohaterka nie może podnieść się psychicznie po tym, jak w obronie własnej zabiła płatnego mordercę, którym okazał się być jej mąż. Nie jest to pierwsza książka tego autora, gdzie główną bohaterką jest kobieta. - W większości moich powieści główną bohaterką jest kobieta. Jakoś mi łatwiej z ręki wypływają kobiety, niż mężczyźni. Staram się jej przyglądać obiektywnie, jednak ma ona sporo cech moich - podkreślił autor.

Co zainspirowało Igora Brejdyganta do napisania tej powieści? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Igor Brejdygant (scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, autor najnowszego kryminału "Układ")

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am/bch

Czytaj także

Z Filipem Zawadą o życiu, pisaniu i szukaniu swego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 18:00
- Z pisaniem jest tak, że jeżeli nie wywieram na siebie nacisku, pozwalam, by myśl dyktowała mi to, co mam zapisać, to mi się udaje. Jeśli zaś próbuję stworzyć coś na siłę, to najczęściej nic z tego nie wychodzi – mówił w Dwójce autor książki "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń