Rafał Wiśniewski: w sprawie wiedzy Polaków o Powstaniu Warszawskim ciągle jest co robić

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:21
- Wyniki tych badań są bardzo różnorodne, nie można patrzeć na nie jednowymiarowo. Ci którzy wiedzą o Powstaniu Warszawskim wiedzą bardzo dużo, ale są jeszcze takie osoby, której tej wiedzy nie posiadają. Mnie najbardziej cieszy wskaźnik dotyczący patrycypacji, że ludzie wychodzą o godz. 17 w przestrzeń publiczną, żeby się zatrzymać i zamanifestować swą pamięć - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Rafał Wiśniewski o badaniach zleconych przez Narodowe Centrum Kultury na temat wiedzy Polaków o Powstaniu Warszawskim (Poranek Dwójki)

Powstanie.jpg
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Dwójce

Na zlecenie instytucji kierowanej przez Rafała Wiśniewskiego w lipcu w całej Polsce przeprowadzono badania na temat tego, jaka jest dziś wiedza o Powstaniu Warszawskim. Dwóch na trzech zapytanych kojarzy datę 1 sierpnia. 46 procent ogółu badanych uznaje zryw z roku 1944 za wydarzenie bardzo ważne, a za raczej ważne - 45 proc.

- Gdybyśmy zsumowali te dwa wskaźniki, daje nam to 91 procent. W stosunku do ostatnich kilku lat jest to poprawa o 6 punktów procentowych, co na pewno napawa optymizmem. Wręcz przeciwnie jest, jeśli chodzi o inny wskaźnik - 17 procentom badanym data 1 sierpnia nie kojarzy się z niczym. To jest zachęta dla nas wszystkich do jeszcze większej pracy. Badania wskazują, że źródłem wiedzy jest edukacja. To przede wszystkim szkoła, ale również inne instytucje oraz media - podkreślał gość Dwójki.

W jaki sposób Narodowe Centrum Kultury rozpowszechnia wiedzę o Powstaniu Warszawskim? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Kultywowanie wartości. Powstańcza sztafeta pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:49
- Kiedy rozmawiamy z powstańcami zawsze do nas dociera, że ich pokolenie było wychowywane do bycia wyjątkowym. Miało rządzić Polską marzeń, pracować na jej rzecz, samodoskonalić się i rozwijać dla ojczyzny. Oni żołnierzami zostali z wyroku historii, z przypadku. Mimo to ich postawa i życie doskanale ilustrują to, jak ważne jest zaangażowanie patriotyczne w czasie pokoju – mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski: to nie jest ciche słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:08
- Bardzo mi zależało, aby to słuchowisko miało szerszy charakter, niż tylko wspomnienie Powstania Warszawskiego. Chciałem, żeby można było zderzyć pewne postawy bohaterów i opowiedzieć o konieczności i dramatycznej niezgodzie na umieranie - opowiadał Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser słuchowiska "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham".
rozwiń zwiń