Kultywowanie wartości. Powstańcza sztafeta pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:49
- Kiedy rozmawiamy z powstańcami zawsze do nas dociera, że ich pokolenie było wychowywane do bycia wyjątkowym. Miało rządzić Polską marzeń, pracować na jej rzecz, samodoskonalić się i rozwijać dla ojczyzny. Oni żołnierzami zostali z wyroku historii, z przypadku. Mimo to ich postawa i życie doskanale ilustrują to, jak ważne jest zaangażowanie patriotyczne w czasie pokoju – mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Powstańcza sztafeta pokoleń (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w WarszawieFoto: A. Aleksandravicius / Shutterstock.com

W audycji rozmawialiśmy o tym, czego młode pokolenia mogą się nauczyć od ostatnich żyjących powstańców i jakie wartości mogą im oni przekazać. 


Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Ludzie tamtego pokolenia byli zaangażowani w wiele różnych spraw publicznych, potrafili na bieżąco reagować na pojawiające się problemy i w ich rozwiązywaniu ze sobą współpracowali. Uznaliśmy, że te cechy są rewelacyjnie potrzebne dzisiaj w czasach pokoju. Pokolenie powstańców jest tym pokoleniem, które dało siłę pokojowemu ruchowi Solidarności i powinno dalej przekazywać wartości następnym pokoleniom – przekonywał w audycji Jan Ołdakowski.

Sztafeta pokoleń, to zatem według gościa audycji sztafeta wartości. O jakich wartościach mówimy, że są niezbędne i konieczne do kultywowania przez spadkobierców pokolenia walczącego w Powstaniu Warszawskim? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 06:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń