Koncert "Przeklęta wojna" w Teatrze Nowym

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 10:40
- Tytuł koncertu nawiązuje do filmu z roku 1914, do niemego filmu Alfreda Machina. Reżyser ukończył go miesiąc przed wybuchem I wojny światowej i jest to film pacyfistyczny, o tym, jak wojna wpływa na stosunki międzyludzkie - mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes fundacji muzycznej "Harmonie i hałasy".
Audio
  • Krzysztof Kwiatkowski o koncercie "Przeklęta Wojna" (Poranek Dwójki)

Gość audycji podkreślił, że chociaż koncert powstał z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jednak nie odnosi się konkretnie do faktów z nią związanych; jest raczej jej uzupełnieniem. - Naszym zamiarem było przypominanie historii, ale z tej okazji powinna mieć miejsce także refleksja natury ogólniejszej; refleksji nad rzeczami, które mogą być ważne w różnych miejscach i sytuacjach i dotyczyć wielu narodów - mówił Krzysztof Kwiatkowski.

W programie znalazła się też nowa wersja utworu "Nie podoba mi się to" Lidii Zielińskiej na zespół, elektronikę  i chór młodzieży-amatorów. Jak zaznaczył prezes fundacji "Harmonie i Hałasy", jest to utwór wyjątkowo przemyślany, ponieważ obrazuje pewną ewolucję od rodzącej się plotki, poprzez mowę nienawiści, aż do aktów agresji, przemocy i odgłosów wojny.

Koncert odbędzie się 1 września w Teatrze Nowym o godzinie 18.00.

Skąd pomysł na udział młodzieży-amatorów? Co jeszcze można bedzie usłyszeć podczas koncertu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Tomasz Obertyn

Goście: Krzysztof Kwiatkowski (prezes fundacji muzycznej "Harmonie i hałasy")

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Muzyka ku czci walczących w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:00
Pierwsze niemieckie strzały, które padły 80 lat temu na Westerplatte i rozpoczęły II wojnę światową, fundamentalnie wpłynęły na losy naszego kraju. Ten przełomowy moment muzycznie upamiętnia IV Koncert Niepodległości.
rozwiń zwiń