Adam Zdunikowski: Paprocki staje się zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 09:34
- On był wielkim patriotą. Nie nosił biało-czerwonej flagi ani orzełka na klapie, ale jego postawa jako artysty przez całe życie pokazywała, że tu się czuł najlepiej i, mimo że ciężko w tej komunie było artystom, to on kochał ten kraj - mówił gość Dwójki, prezes Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego.
Audio
  • Adam Zdunikowski o koncercie poświęconym Bogdanowi Paprockiemu (Poranek Dwójki)

Bogdan Paprocki był jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych drugiej połowy XX wieku. Stworzył wiele kreacji, które na stałe zapisały się w historii sztuki wokalnej. Do dziś uważany jest za najlepszego wykonawcę moniuszkowskich ról Jontka i Stefana. Niezwykły talent wokalny poparty świadomym warsztatem, wrażliwością i kulturą muzyczną - wszystko to zbudowało legendę tego wyjątkowego artysty. Jak podkreśla Adam Zdunikowski, powoli nazwisko cenionego śpiewaka operowego staje się zapomniane. Dlatego powołano Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego. - Stowarzyszenie głównie ma na celu to, żeby nazwisko Paprockiego w naszej kulturze kojarzyło się z branżą muzyczną i ze śpiewakiem. Bo współcześni śpiewacy są znani z racji tego, że media poszły do przodu i oni sami się kreują np. na portalach społecznościowych - mówił gość Dwójki.

22 września w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony artyście - Paprocki in memoriam. To będzie jedyne wydarzenie w naszym kraju zorganizowane dla uczczenia setnej rocznicy urodzin tego wybitnego śpiewaka w przededniu jego urodzin (ur. 23 września 1919 r.). - Zaprosiliśmy, naszym zdaniem, najlepszych polskich śpiewaków: Joannę Woś, Monikę Ledzion-Porczyńską, Tadeusza Szlenkiera, Marcina Bronikowskiego. A oprócz tego dwóch bardzo uzdolnionych, młodych śpiewaków, zdobywców tegorocznych nagród, czyli Krzysztof Zimny i Dawid Roj - opowiadał Adam Zdunikowski.

Co, oprócz koncertów, można będzie zobaczyć podczas tego wydarzenia? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr hab. Adam Zdunikowski (prezes Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

am

Czytaj także

Ewa Vesin: marzyłam o roli Toski na tej scenie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:11
- To jedna z moich ulubionych partii. W warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej można ją wykonać bez krygowania się z wolumenem - mówiła w "Poranku Dwójki" ceniona sporanistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Piekorz: "Orfeusz i Eurydyka" to historia uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:00
- Orfeusz prezentuje postawę męską. Podejmuje się trudnego zadania, nie bacząc na przeszkody, mimo że się boi, to pokonuje ten strach - mówiła w Dwójce reżyserka, która postanowiła zmierzyć z dziełem Christopha Willibalda Gluck'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Billy Budd" Brittena. Opera niczym film

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 08:00
- Libretto jest trochę jak scenariusz filmowy - mówił Michał Klauza o operze Benjamina Brittena, której polska prapremiera już 12 kwietnia na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Filończyk poleca "Pajace" Ruggera Leoncavalla

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 11:33
Na chwilę przed występami na najważniejszych scenach świata młody śpiewak opowiedział w audycji o swojej ulubionej operze.
rozwiń zwiń