Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
Audio
  • Rozmowa o Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Poranek Dwójki)
Rok 2012. Anioły z dokumentacją techniczną Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Rok 2012. Anioły z dokumentacją techniczną Centrum Spotkania Kultur w LublinieFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

- W 1974 roku rozpoczęto w centrum Lublina budowę największej obrotowej sceny operowej w Europie. Po 10 latach ta przesadzona inwestycja stanęła, a pozostał po niej szpetny obelisk - wyjaśniał nasz gość. - Po latach udało nam się, dzięki środkom Unii Europejskiej, uruchomić w tym miejscu zupełnie nową instytucję - dodał.

Idea centrum nawiązuje do multikulturowości Lublina. - Zasadą jest heterogeniczność. Sala operowa na 1000 osób sąsiaduje ze ścianką wspinaczkową. Mamy sale baletowe i teatralne, ale na dachu lokujemy ogrody, projekty ekologiczne i restauracje - wymieniał Piotr Franaszek. Podkreślił zarazem, że centralne miejsce w Centrum zajmie wielopoziomowa Aleja Kultur z multimedialnymi ekspozycjami poświęconymi różnym kulturom, nie tylko tradycyjnym.

Jakie jeszcze atrakcje czekają nas w lubelskiej placówce, której otwarcie planowane jest na maj?

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Piotr Franaszek (dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 8.10

mm/jp

Czytaj także

Jarmark Jagielloński zbliża miasta Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 13:56
Motywem przewodnim tegorocznego jarmarku jest plastyka obrzędowa i zdobnicza. Więcej na ten temat mówiliśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lublin: Dom Słów, podziemia i plac-zagadka

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 14:00
Dom Słów, a przy nim Sekret małego Księcia, który każdy z nas może poznać. Tajemniczy Plac Po Farze i podziemna trasa pod miastem - to miejsca, które odwiedziliśmy w Lublinie.
rozwiń zwiń