Wojciech Walczak: muzyka to najlepszy sposób na szczęśliwe życie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 11:00
- Światowe trendy nowoczesnej edukacji mówią nam, że to od przedmiotów artystycznych, w tym muzyki, zaczyna się dobre edukowanie społeczeństwa - podkreślił w Dwójce, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO.
Audio
  • Wojciech Walczak o kondycji edukacji muzycznej w Polsce (Poranek Dwójki)

Miodowa 1200.jpg
Dwójka na Miodowej, czyli w artystycznej enklawie Warszawy

Według badań Polskiej Rady Muzycznej sprzed trzech lat, zawód muzyka w Polsce nie cieszy się wysokim prestiżem. Jedną z przyczyn tego stanu jest brak wystarczającej edukacji muzycznej w szkołach. Wojciech Walczak zwrócił uwagę, że przewidziana w programie jedna godzina muzyki w klasach IV-VII, często przeznaczona jest jedynie na przekazywanie wiedzy o muzyce. - Tymczasem podstawą dobrego kontaktu z muzyką jest aktywne jej uprawianie - mówił dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO. 

Gość "Poranka Dwójki" dodał, że radość czerpana z grania na instrumencie podnosi nie tylko poziom życiowego szczęścia, ale przyczynia się do rozwoju wielu ważnych kompetencji. - Nie do przecenienia jest efekt miękki. Muzyka to bycie razem, kreatywność, umiejętność współpracy, rozwój wrażliwości. Osoby, które aktywnie uprawiają muzykę, uzyskują średnio 10 procent lepsze wyniki we wszystkich testach.

W audycji mówiliśmy o pomysłach na podniesienie poziomu muzycznego Polaków m.in. o programie "Grajmy w szkole". Wojciech Walczak zwrócił też uwagę na potrzebę prawnych zmian, które poprawią sytuację społeczno-ekonomiczną muzyków.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Walczak (dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/pg

Czytaj także

Maciej Frąckiewicz: jest coś erotycznego w akordeonie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 13:00
- To napięcie towarzyszy wszystkim instrumentom, które się obejmuje, np. wiolonczeli - mówił w Dwójce muzyk, który nagrał płytę o miłosnym tytule "Portrait of a Lover".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krzysztof Jakowicz: wciąż próbuję podążać śladami geniuszy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:30
- Stosunkowo mało słucham nagrań, w szczególności muzyki skrzypcowej, po to, żeby te moje wypowiedzi muzyczne płynęły z mojej wyobraźni, z tego, w jaki sposób postrzegam muzykę w tym momencie i w jaki sposób chciałbym ją przedstawiać - mówił gość audycji Cafe "Muza", ceniony skrzypek, kameralista i pedagog, który 30 września będzie obchodzić swoje 80. urodziny.
rozwiń zwiń