"Rytuały przejścia. Gry planszowe". Rodzinny duet artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 15:25
Gośćmi "Poranka Dwójki" będą Magda Bielesz i jej 7. letni syn Maurycy – autorzy niezwykłej ekspozycji, która będzie prezentowana w przestrzeniach Miejsca Projektów Zachęty.
Plakat promujący wystawę
Plakat promujący wystawęFoto: mat. promocyjne

Jak przekazać swoje szczególne umiejętności dziecku? Jak doprowadzić do spotkania światów dorosłego i dziecka na gruncie sztuki? Te pytania i zarazem odpowiedzi pojawią się na wystawie Magdy Bielesz "Rytuały przejścia. Gry planszowe". Współautorem ekspozycji jest syn artystki - niespełna 7. letni Maurycy. Magda uczyła go rysować, prowadząc dziecięcą rękę z ołówkiem po papierze. Potem przyszedł czas na wspólne rysowanie plansz do gier na kartonach. Skomplikowane tory niekoniecznie służyły potem do gry. Matka z synem często po prostu bawili się tworzeniem wielobarwnych kompozycji.

W Miejscu Projektów Zachęty wybór tych wspólnych rysunków prezentowany jest w gablotach własnoręcznie pomalowanych przez oboje autorów ekspozycji. Wystawa ta pokazuje też, jak trudnym zadaniem jest połączenie pracy artystycznej z macierzyństwem i wychowaniem dziecka.  Ale "Rytuały przejścia. Gry planszowe" to też podsumowanie dotychczasowej twórczość artystki. Na ścianach galerii znajdziemy obrazy (ukazujące przede wszystkim dzieci w ruchu), będące częścią jej dyplomu uzyskanego w 2002 roku na Wydziale Malarstwa w pracowni Leona Tarasewicza, oraz kompozycje malarskie, obiekty i filmy powstałe w ostatnim czasie. Wczesne i najnowsze dzieła autorki odnoszą się do czasów dzieciństwa czy świata dziecka. Spotkanie z rodzinnym duetem artystycznym o godz. 8.30. (transmisja wideo)

Ponadto w audycji: 

  • Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza
  • W Światowym Dniu Opery zaprosimy Państwa na premierę arcydzieła Henryego Purcella – "Dydona i Eneasz"
  • W Jazzowej Rozmowie spotkanie z z Radkiem "Bondem" Bednarzem na temat najnowszej płyty zespołu Silent Witness, który wystąpi na festiwalu Jazz Jamboree.

Pojawi się również konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka" oraz "Płyta Tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w piątek (25.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Tomasz Obertyn.

mko/am

Zobacz więcej na temat: wystawa galerie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu". Sztuka ruchu w BWA Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:27
BWA Wrocław Główny to nowe miejsce na mapie tego miasta, związane ze sztuką współczesną. Powstało w 2017 roku, kiedy Wrocław nosił jeszcze tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 
rozwiń zwiń