"Rytuały przejścia. Gry planszowe". Rodzinny duet artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 09:00
- Rytuały przejścia, to różne rzeczy, które mi się przytrafiały w dzieciństwie. Chciałam swojemu synowi pokazać swoje przeżycia z tamtych czasów - mówiła w Dwójce Magda Bielesz, która przygotowała wystawę wspólnie z jej 7-letnim synem Maurycym Tereszczukiem. Ekspozycje można oglądać w przestrzeniach Miejsca Projektów Zachęty.
Audio
  • Magda Bielesz i jej 7-letni syn Maurycy o wystawie "Rytuały przejścia. Gry planszowe" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Magda Bielesz i jej 7-letni syn Maurycy o wystawie "Rytuały przejścia. Gry planszowe" (Poranek Dwójki)

Jak przekazać swoje szczególne umiejętności dziecku? Jak doprowadzić do spotkania światów dorosłego i dziecka na gruncie sztuki? Te pytania i zarazem odpowiedzi pojawią się na wystawie Magdy Bielesz "Rytuały przejścia. Gry planszowe". Współautorem ekspozycji jest syn artystki - niespełna 7-letni Maurycy. Magda uczyła go rysować, prowadząc dziecięcą rękę z ołówkiem po papierze. Potem przyszedł czas na wspólne rysowanie plansz do gier na kartonach. Skomplikowane tory niekoniecznie służyły potem do gry. Matka z synem często po prostu bawili się tworzeniem wielobarwnych kompozycji.

W Miejscu Projektów Zachęty wybór tych wspólnych rysunków prezentowany jest w gablotach własnoręcznie pomalowanych przez oboje autorów ekspozycji. Wystawa ta pokazuje też, jak trudnym zadaniem jest połączenie pracy artystycznej z macierzyństwem i wychowaniem dziecka.  Ale "Rytuały przejścia. Gry planszowe" to też podsumowanie dotychczasowej twórczość artystki. Na ścianach galerii znajdziemy obrazy (ukazujące przede wszystkim dzieci w ruchu), będące częścią jej dyplomu uzyskanego w 2002 roku na Wydziale Malarstwa w pracowni Leona Tarasewicza, oraz kompozycje malarskie, obiekty i filmy powstałe w ostatnim czasie. Wczesne i najnowsze dzieła autorki odnoszą się do czasów dzieciństwa czy świata dziecka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził:  Tomasz Obertyn

Goście: Magda Bielesz i jej 7-letni syn Maurycy Tereszczuk

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 7.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu". Sztuka ruchu w BWA Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:27
BWA Wrocław Główny to nowe miejsce na mapie tego miasta, związane ze sztuką współczesną. Powstało w 2017 roku, kiedy Wrocław nosił jeszcze tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 
rozwiń zwiń