X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Walczak: przyłączamy polskie orkiestry do kultury cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 09:26
- Po raz pierwszy wykonamy koncert polskiej muzyki symfonicznej z wykorzystaniem cyfrowej dystrybucji nut i zagramy wszystko z iPadów - mówił w Dwójce dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO, która w piątek, 15 listopada, o godz. 17.30 zagra w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Rozmowa o koncercie (15.11) Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO (Poranek Dwójki)

Koncert będzie wyjątkowy z kilku powodów: po pierwsze będzie to koncert największej i jedynej orkiestry dla uczniów szkół muzycznych II stopnia, czyli Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO. Po drugie towarzyszyć jej będzie wirtuoz skrzypiec Janusz Wawrowski, grający na jedynym w Polsce instrumencie Antoniego Stradivariego. Jednak przede wszystkim usłyszymy cenione utwory ważnych kompozytorów polskich XIX i XX wieku - Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza, znajdujące się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zagrane z najnowocześniejszego sprzętu.

Cyfrowy przełom w muzyce

Wojciech Walczak podkreślił, że cyfrowa archiwizacja nut może być momentem przełomowym w dostępie do twórczości polskich twórców na całym świecie. - Cała muzyka polska, która jest wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jest zdigitalizowana i dostępna na platformie muzyki cyfrowej nkoda - mówił.

Jak zaznaczyli obecni również w studiu muzycy z Polskiej Orkiestry Młodzieżowej, granie z tabletów jest zupełnie inne niż z papierowych nut. Można bowiem łatwo i szybko zapisywać uwagi dyrygenta, a następnie udostępnić je na każdego iPada w zespole. Dużym plusem jest również dźwięk, ponieważ strony z utami w wersji cyfrowej nie wytwarzają szelestu, w przeciwieństwie do papierowych. Zdaniem artystów, muzyka ma wtedy inne napięcie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której muzycy opowiadają m.in. o doborze repertuaru i jego wysokim poziomie artystycznym oraz o pracy nad dziełami Moniuszki i Karłowicza.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Tomasz Obertyn

Goście: Wojciech Walczak (dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO), Oliwia Bujnowicz (skrzypaczka), Tymon Janusiewicz (perkusista)

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 8.30

am/jp

Zobacz więcej na temat: Tomasz Obertyn MUZYKA KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

WarszeMuzik. Anna Karpowicz: zaczęło się od buntu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 14:24
- Gdy zaczęłam się trochę zajmować muzyką Mieczysława Wajnberga, kolega podpowiedział mi, żebym przeszła się na ul. Żelazną 66. Spotkanie z tym domem sprawiło, że obudził się we mnie nastoletni bunt i postanowiłam, że trzeba "wjechać" w to zrujnowane podwórko - mówiła w Dwójce kuratorka trzeciej odsłony festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik.
rozwiń zwiń