"WarszeMuzik". Nowy album z muzyką Mieczysława Wajnberga

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 09:06
- Myślę, że Wajnberg zaczyna zajmować wreszcie należne mu miejsce. Widzimy jacy wspaniali artyści interesują się jego twórczością i nie trzeba nikogo namawiać specjalnie do tego, żeby jego muzykę grać i poznawać - mówiła w Dwójce flecistka Ania Karpowicz, która razem z Markiem Brachą nagrała album "WarszeMuzik".
Audio
  • Ania Karpowicz i Marek Bracha o płycie "WarszeMuzik" (Poranek Dwójki)

Płyta ta jest echem festiwalu, który od 2017 roku przywraca do życia koncertowego znakomitą kameralistykę Wajnberga, osadzając ją w szerokim kontekście osiągnięć kompozytorów o żydowskich korzeniach. Doświadczenie emigracji w zawierusze XX-wiecznych totalitaryzmów, skomplikowana tożsamość i powracające inspiracje muzyką aszkenazyjską są elementami wspólnymi dla twórczości wielu kompozytorów, ale u Wajnberga tworzą charakterystyczną, fascynującą złożoność. - Myślę, że wielość kontekstów i jego skomplikowana tożsamość to coś, z czym my współcześnie możemy się bardzo łatwo zidentyfikować - mówiła Ania Karpowicz.

Jak podkreślił pianista Marek Bracha, dla kuratorów festiwalu WarszeMuzik istotne było, żeby właśnie w tym roku Mieczysław Wajnberg znalazł swoje szczególne miejsce, zarówno podczas koncertów sierpniowych w Warszawie, jak i na płycie, będącej efektem pracy festiwalowej.

Zobacz: kuratorzy Anna Karpowicz i Marek Bracha o trzeciej odsłonie festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik>>>

Nagraniom młodzieńczych, warszawskich Mazurków z 1933 roku, Arii napisanej w 1942 roku w Taszkiencie na wieść o likwidacji getta w Warszawie, a także Koncertowi Fletowemu zawierającemu zadziorny, miejski walczyk z przedwojennego "Kercelaka", towarzyszą nagrania terenowe z kamienic-ostańców, ostatnich pozostałości po żydowskiej Warszawie. Na płycie usłyszymy flecistkę Anię Karpowicz, pianistę Marka Brachę oraz kwintet smyczkowy Hashtag Strings z warszawską muzyką Mieczysława Wajnberga.

Dlaczego akurat te utwory artyści wybrali na swoją płytę? I z jakiego powodu nagrali ją jedynie na płycie winylowej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Ania Karpowicz (flecistka), Marek Bracha (pianista)

Data emisji: 23.12.2019

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Czy Japończycy mają swojego krakowiaka? Rozmowa z Markiem Brachą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 09:50
– Staram się powracać do Japonii i koncertować tam regularnie – mówi pianista Marek Bracha, który odwiedził studio Dwójki, by opowiedzieć o swoim artystyczno-naukowym projekcie związanym z Japonią właśnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonaty Mieczysława Wajnberga w nowym opracowaniu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 10:09
- Wykonywaliśmy utwory Wajnberga w wielu miejscach Polski i mimo, że jego muzyka jest wymagająca, spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem tych dzieł przez publiczność - opowiadał pianista Michał Rot, który razem z Wojciechem Fudalą nagrał płytę "Wajnberg / Sonatas / Fudala, Rot" z muzyką polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń