X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bożonarodzeniowe tradycje bizantyjskie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:32
Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego. Różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim (powszechnie dziś używanym) wynosi 13 dni, dlatego w Kościele wschodnim Boże Narodzenie - według kalendarza gregoriańskiego - obchodzi się 7 stycznia.
Audio
  • Ojciec dr hab. Marek Blaza o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego (Dwójka /Poranek Dwójki)
  • Przewodniczka muzealna Agnieszka Mitka opowiada o Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie (Dwójka /Poranek Dwójki)
  • Zimowy Tabor Lubelski (Dwójka /Poranek Dwójki)
Nowy Rok w obrządku prawosławnym.
Nowy Rok w obrządku prawosławnym.Foto: PAP/Zdzisław Lenkiewicz

 W obrządku bizantyjskim dzień ten należy do dwunastu największych świąt liturgicznych w roku, dlatego jest bardzo uroczyście celebrowany. Między innymi o tym wyjątkowym czasie, o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego porozmawialiśmy o 9.25 z naszym Gościem Poranka - o. dr hab.  Markiem Blazą - jezuitą, kapłanem-trirytualistą (może sprawować liturgię w trzech obrządkach), poliglotą, duszpasterzem akademickim grekokatolików w Warszawie, wykładowcą teologii ekumenicznej i dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

 Poza tym w folkowym Poranku Dwójki:

  • o 7.50 w “Historii polskiego folku” przybliżyliśmy historię Antoniego Kani;
  • o 8.00 do zdobycia była Płyta Poranka - Mała Orkiestra Dancingowa;
  • o 8.10 wizyta w skansenie w Wygiełzowie (Nadwiślański Park Etnograficzny). Po skansenie oprowadziła nas przewodniczka muzealna Agnieszka Mitka;
  • o 8.35 przenieśliśmy się do Żółkiewki, gdzie o rozpoczynającym się właśnie Zimowym Taborze Lubelskim opowiadała prezes Fundacji Borówek 27 - Przemysław Łozowski. 
  • o 8.50 w “Pierwszych krokach” - nowym cyklu przybliżającym w karnawale tradycyjne tańce wiejskie z dzisiejszego terytorium Polski - Mariusz Żwierko przedstawił polkę;
  • około 9.10 Dwójka na miejscu - tym razem spotkaliśmy się w Lesie Bielańskim w Warszawie.

 Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych innych stałych propozycji: “Pięciu minut nad Biblią”, a także przeglądu prasy i tygodników, o 7.20 i 8.20.

 Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 7.00


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hej, kolęda, kolęda z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:47
Razem z Bożym Narodzeniem rozpoczął się barwny czas kolędowania. Między innymi o tym, jak oni podchodzą do kolędniczego repertuaru, w "Poranku Dwójki" opowiedzieli muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
rozwiń zwiń