X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ojciec Marek Blaza o bożonarodzeniowych tradycjach wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:20
W sobotnim “Poranku Dwójki”...trirytualizm, ekumenizm, katolickie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, czyli m.in. Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem oraz Ukraiński Kościół Greckokatolicki.  
Audio
  • Ojciec dr hab. Marek Blaza o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego (Dwójka /Poranek Dwójki)
O. dr hab. Marek Blazaw studiu Dwójki
O. dr hab. Marek Blazaw studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź

Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego. Różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim (powszechnie dziś używanym) wynosi 13 dni, dlatego w Kościele wschodnim Boże Narodzenie - według kalendarza gregoriańskiego - obchodzi się 7 stycznia. W obrządku bizantyjskim dzień ten należy do dwunastu największych świąt liturgicznych w roku, dlatego jest bardzo uroczyście celebrowany. Między innymi o tym wyjątkowym czasie, o różnicach i podobieństwach w obchodzeniu Bożego Narodzenia wśród katolików obrządków: łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego i bizantyjsko-rumuńskiego porozmawialiśmy z naszym Gościem Poranka - o. dr hab. Markiem Blazą - jezuitą, kapłanem-trirytualistą (może sprawować liturgię w trzech obrządkach), poliglotą, duszpasterzem akademickim grekokatolików w Warszawie, wykładowcą teologii ekumenicznej i dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

- Są trzy rodzaje kalendarzy na wschodzie; kalendarz juliański, nowo-juliański i gregoriański. Część wiernych jest za starym kalendarzem, a część za nowym, nie jest to łatwe - opowiadał ojciec Blaza. - U grekokatolików zasiada się do stołu wigilijnego i łamie opłatkiem. Robi to tylko głowa rodziny. Pierwszym daniem wigilijnym powinna być w tym dniu kutia. Potem idzie się do cerkwi. Nie ma tu również oddzielnego święta Trzech Króli.

 Zachęcamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: O. dr hab. Marek Blaza (jezuita, kapłan-trirytualista)

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 9.25


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hej, kolęda, kolęda z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:47
Razem z Bożym Narodzeniem rozpoczął się barwny czas kolędowania. Między innymi o tym, jak oni podchodzą do kolędniczego repertuaru, w "Poranku Dwójki" opowiedzieli muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
rozwiń zwiń