Michał Laszczkowski: renowacja kolegiaty w Ołyce to gigantyczny projekt

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 13:20
- Ten jeden z najpiękniejszych polskich XVII-wiecznych kościołów do naszych czasów przetrwał w stanie całkowitej rujnacji - podkreślał dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, opowiadając o pracach konserwatorskich przy Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce.
Audio
  • Michał Laszczkowski o działalności Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (Poranek Dwójki)

- Renowacja kolegiaty to gigantyczny projekt, ale i gigantyczny kościół - przypominał gość "Poranka Dwójki" i przybliżył obrazowo wartość tej świątyni. - Wyobraźmy sobie katedrę na Wawelu, która jest przez siedemdziesiąt lat otwarta i każdy może wejść i coś z niej zabrać albo coś uszkodzić. 

- W 2013 roku, kiedy podejmowaliśmy prace, zastaliśmy obraz romantycznej ruiny. Zdawaliśmy sobie sprawę, że to ostatni tej rangi obiekt, który jesteśmy w stanie na Wołyniu uratować – wspominał Michał Laszczkowski. Jak tłumaczył, źródeł finansowania było kilka: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Senat RP oraz Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika.

Od moment działania Instytutu Polonika, mówił gość Dwójki, pojawiły się znacznie większe środki ("niemalże podwójne") na konserwację polskich dóbr kultury za granicą. - Państwo polskie wreszcie zdobyło narzędzie do realizacji swoich celów – dodał Michał Laszczkowski.

Elewacja Kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce po pracach konserwatorskich. Fot. Michał Laszczkowski Elewacja Kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce po pracach konserwatorskich. Fot. Michał Laszczkowski
Płaskorzeźba przedstawiająca Najświętszą Marię Pannę na elewacji Kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce po pracach konserwatorskich. Fot. Michał Laszczkowski Płaskorzeźba przedstawiająca Najświętszą Marię Pannę na elewacji Kolegiaty Świętej Trójcy w Ołyce po pracach konserwatorskich. Fot. Michał Laszczkowski

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 8.30

jp/pg

Czytaj także

Czy Amfiteatr w Łazienkach Królewskich potrzebuje zadaszenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 17:27
- Idea uniezależnienia się od warunków pogodowych była przewidywana od samego początku Amfiteatru. Już w 1787 roku w swoim pierwszym, jeszcze prowizorycznym wariancie miał on dach płócienny na słupach rozwieszony nad widownią. A w 1790 roku to już była loża królewska i Amfiteatr murowany, gdzie również część zabezpieczała przed warunkami pogodowymi miejsce, gdzie mógł zasiadać król ze swoim dworem - mówił Mariusz Ścisło, przewodniczący sądu konkursowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zostało z ząbkowskiego miasta-ogrodu?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 15:15
O nowatorskim projekcie Tadeusza Tołwińskiego z 1912 roku oraz o tym, co z niego dziś pozostało opowiadali w audycji Małgorzata Zyśk - historyczka i samorządowiec oraz Mirosław Sobiecki - regionalista i miłośnik historii.
rozwiń zwiń