Royal String Quartet. "Z Dwójką spędziliśmy wiele ważnych chwil"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 11:42
- Jesteśmy zaszczyceni, że dostaliśmy możliwość występu na tym koncercie. Dwójka zawsze nas wspiera i cieszymy się, że w ten sposób możemy się odwdzięczyć - mówiła Izabella Szałaj-Zimak, członkini kwartetu, który już w sobotę (29.02) zagra na koncercie z okazji 83. urodzin radiowej Dwójki.
Audio
  • Royal String Quartet o koncercie urodzinowym Programu 2 Polskiego Radia (Poranek Dwójki)

Wacław Zimpel 1200.jpg
Satie, Feldman, Eno. Koncerty urodzinowe Dwójki!

Royal String Quartet, znany ze skłonności do poszukiwań, przekraczania granic gatunków i pomysłowości artystycznej, będzie jednym z gości sobotniego koncertu Dwójki. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego o godz. 20.00 podczas koncertu z okazji 83. urodzin Programu 2 Polskiego Radia muzycy wykonają wspólnie z Marcinem Maseckim "Fortepian i kwartet smyczkowy" Mortona Feldmana

Elwira Przybyłowska zdradziła, że wykonaniem muzyki amerykańskiego kompozytora interesowali się od dawna. - Już od kilku lat rozważaliśmy sięgnięcie po któryś z jego utworów. Zdecydowaliśmy się na "Piano and String Quartet". To dzieło, do którego należy podejść z wewnętrznym nastawieniem medytacyjnym. Myślę, że ten rodzaj bardzo głębokiego przeżycia tych niezwykłych, sączących się plam dźwiękowych, jest nieodzowny zarówno od strony muzyka, który to wykonuje, jak i od strony słuchacza - opowiadała skrzypaczka.

Muzycy podkreślili, że gdy się słucha utworu bez spoglądania w partyturę, odnosi się wrażenie, że niewiele się dzieje. Jednak zapis partytury jest bardzo skomplikowany i wymaga niezwykłej koncentracji. - Ten zapis jest bardzo klasyczny, natomiast zmiana metrum jest właściwie co takt. Od muzyka wymaga to permanentnego skupienia i napięcia. Musimy cały czas liczyć, być tu i teraz, co powoduje, że ta muzyka zaczyna wibrować - mówił Michał Pepol.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Tomasz Obertyn

Goście: Royal String Quartet (Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Paweł Czarny – altówka, Michał Pepol – wiolonczela)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 8.30

am

Zobacz więcej na temat: Dwójka Tomasz Obertyn KULTURA
Czytaj także

Dyrektor NInA: te nagrania nas przetrwają

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 20:00
O misji Narodowego Instytutu Audiowizualnego opowiadał w audycji "O wszystkim z kulturą" Michał Merczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Royal String Quartet wchodzą w nowe 20-lecie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 15:21
- Wielokrotnie zadawano nam pytanie, jaka jest recepta na sukces, czyli wspólne, wieleloletnie granie. Tajemnica tkwi chyba w tym, że kwartet to nie tylko relacja zawodowa. To relacja twórcza, w której ścierają się różne osobowości. Jeśli są one gotowe na kompromisy, to wszystko może się udać - mówiła w Dwójce skrzypaczka Elwira Przybyłowska.
rozwiń zwiń