"Ballada o dziewczynie". Historia ilustracji Ewy Frysztak

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 12:00
- Nie uważam się za prekursora, jeśli chodzi o film, okładka jest plakatem książki. Uważam, że nie należy wywyższać się nad autora - mówiła w "Poranku Dwójki" ilustratorka i graficzka Ewa Frysztak.  
Audio
  • Rozmowa z Ewą Frysztak, autorką okładek książek, plakatów i grafik oraz Januszem Górskim, autorem wywiadu-rzeki z artystką "Ballada o dziewczynie" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Rozmowa z Ewą Frysztak, autorką okładek książek, plakatów i grafik oraz Januszem Górskim, autorem wywiadu-rzeki z artystką "Ballada o dziewczynie" (Poranek Dwójki)

Mimo że obecnie w Polsce nazwisko Ewy Frysztak nie jest powszechnie znane, za granicą jej plakaty są rozchwytywane przez kolekcjonerów. Z rozmowy, którą przeprowadził z ilustratorką Janusz Górski, wyłania się portret wyjątkowej kobiety, jak czytamy, to: mistrzyni okładek PIW-u, elegancka dama w naszyjniku z pereł, klnąca jak szewc, a przy tym osoba twórcza i niezależna.

- "Ballada o dziewczynie" to tytuł filmu, do którego w latach 60. Ewa Frysztak zrobiła swój najlepszy plakat. Wtedy, kiedy go robiła, była właśnie dziewczyną: ładną, sympatyczną, która od niedawna zamieszkała w Warszawie, po studiach w Krakowie - opowiadał Janusz Górski.

Choć znana jest z nowatorskiego i twórczego podejścia do ilustracji, Ewa Frysztak podkreślała, że rysownik w tamtym czasie miał ogromne ograniczenia. - Jakość i gatunek papieru, jakość farby, na ile kolorów można projektować. "Księga nonsensu" była ilustrowana tylko w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim - zaznaczyła ilustratorka.

***

Audycja: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość:  Ewa Frysztak (ilustratorka), Janusz Górski (autor wywiadu-rzeki "Ballada o dziewczynie")

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 9.30

uk/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agata Szydłowska: w PRL był to najważniejszy łącznik ludzi ze światem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 10:56
- Były to czasopisma dotyczące spraw społeczno-kulturalnych, w mniejszym stopniu polityki. Ich nakłady były wielomilionowe, może oprócz "Ty i ja", które jednak było kierowane do czytelników i czytelniczek z większych miast. Musimy pamiętać, że są to czasy przed telewizją. Ludzie masowo słuchali radia i czytali prasę - mówiła w Dwójce autorka książki "Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimat dawnej Italii w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 10:00
- Na nasze zamówienia i z naszej inspiracji wyśmienici muzycy podejmują się nowych wyzwań i nauki nowego repertuaru. To najbardziej twórcza część festiwalu - mówił w "Poranku Dwójki" Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny największego wydarzenia poświęconego muzyce dawnej w Polsce.
rozwiń zwiń