"To było jedno ujęcie". Kasia Idźkowska zwyciężczynią Jazz World Photo

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:44
- Cztery lata temu pierwszy raz w Nowym Jorku zobaczyłam wystawę Jazz World Photo i wtedy pomyślałam, że cudownie byłoby wziąć udział w tej wystawie - mówiła o swoim fotograficznym marzeniu Kasia Idźkowska, zdobywczyni Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Jazz World Photo.
Audio
  • Rozmowa z Kasią Idźkowską, zdobywczynią Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Jazz World Photo (Poranek Dwójki)
Jazz world photo Russell Hall
Jazz world photo Russell HallFoto: Kasia Idźkowska

Zanim trafiła do Nowego Jorku zwyczajnie słuchała jazzu. - Przez przypadek trafiłam na jeden z koncertów jazzowych, tam poznałam muzyka, który zaprosił mnie na swój koncert do mojego ulubionego klubu i po pierwszym koncercie wiedziałam, że jest to miejsce, w którym chcę być, fotografować jazz - opowiadała.

W portfolio artystki znajduje się imponująca kolekcja zdjęć światowych jazzmanów, prowadzi też długoterminowy projekt "That`s Jazz, Babe" wystawiany w renomowanych światowych galeriach, jej zdjęcia ilustrują wiele jazzowych albumów. Życie dzieli między Anglię i Stany Zjednoczone. I to właśnie w Nowym Jorku wtopiła się z aparatem w artystyczny świat jazzu i skrystalizowała swój styl.

Jej zdjęcie przedstawiające amerykańskiego kontrabasistę Russella Halla grającego na zatłoczonej nowojorskiej ulicy "pokonało" 350 innych obrazów przesłanych z 41 państw świata.

Wyjątkowe, konkursowe ujęcie Kasia Idźkowska zrobiła na skrzyżowaniu West 44, niedaleko klubu jazzowego Birdland. - Umówiłam się z Rusellem pół godziny przed koncertem. Świetnie komponował się w klimacie ulicy Nowego Jorku. To zdjęcie zostało wykonane na Manhattanie - opowiadała fotografka, która podczas pracy musiała wykazać się zwinnością i refleksem. - I tam właśnie, stojąc za przejeżdżającym rowerem, przeskakiwałam z ulicy na chodnik, żeby nie przejechali mnie inni rowerzyści, udało mi się zrobić to konkursowe ujęcie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kasia Idźkowska (fotografka)

Data emisji: 3.04.2020

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Macieja Fortuny przygoda z jazzem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 13:25
Znakomity muzyk opowiadał w "Poranku Dwójki" m.in. o początkach swojej gry na trąbce oraz o jazzowych inspiracjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głębia Ostrości”: Katarzyna Rainka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:11
- Do dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem ciekawa. Bagaż doświadczeń który niosę na sobie sprawia, że kompletnie inaczej postrzegam świat – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Rainka – fotografka.
rozwiń zwiń