Życie vs. zaraza. Podziel się doświadczeniem i weź udział w badaniach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:37
- 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zapraszając do udziału w ankiecie dotyczącej koronawirusa. 
Audio
  • Rozmowa z Olgą Błaszczyńską i Agnieszką Marczak z Muzeum Etnograficznego w Krakowie o badaniach "Nasze życie w czasie zarazy" (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Dr Justyna Górska mówi o akcji "Zacznij własną uprawę" prowadzonej przez Muzeum Wsi Radomskiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na warsztaty muzyczne z Kapelą Fedaków online (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z estońską wokalistką Sandrą Sillamaa (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Archiwum Mariana Domańskiego (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Helen Sushitskaya/Shutterstock.com

- Mamy już ponad tysiąc zgłoszeń - mówiły współprowadzące projekt "Nasze życie w czasach zarazy. Badania MEK" Olga Błaszczyńska i Agnieszka Marczak. Chodzi o dostępny na stronie muzeum anonimowy kwestionariusz złożony z 45 pytań, który ma zbierać głosy na temat tego, jak nam się żyje w czasie epidemii. "To, co teraz widzisz, odczuwasz i, być może, zapisujesz, jest istotne", podkreślają twórczynie. Zbierają głosy i komentarze od uczestników badania, żeby zgodnie z antropologiczna metodologia stworzyć opis społeczno-demograficzno-kulturowy. 

Do tego w audycji słuchaliśmy kolejnego odcinka Archiwum Mariana Domańskiego, "Historii polskiego folku" i "Cudowytwórców", a także z dr Justyna Górską zaprosiliśmy do udziału w akcji "Zacznij własną uprawę", prowadzonej przez Muzeum Wsi Radomskiej.

Okładka najnowszej płyty Trad.Attack! "Make your move". Okładka najnowszej płyty Trad.Attack! "Make your move".

Do tego słuchaliśmy rozmowy z estońską wokalistką Sandrą Sillamaa z grupy Trad.Attack. Sandra jest jedną z - i to słowo wydaje się być naprawdę adekwatne - gwiazd nowej sceny muzyki folkowej w Estonii, sceny, która w ostatnich latach odniosła duże sukcesy i z powodzeniem zaistniała zarówno w ramach międzynarodowej sceny world music, jak i na rodzimym gruncie, gdzie z rozmachem weszła do głównego nurtu muzycznego.

- Moja matka wykładała na akademii, więc gdy miałam 7 lat i otworzono Wydział Muzyki Ludowej - ja już tu byłam. Uczyłam się muzyki w domu, ale mogłam też jako dziecko zobaczyć pierwszych studentów muzyki ludowej. Grali muzykę tradycyjną z wielką pasją i radością. Gdy więc przyszedł czas po maturze, gdy trzeba było podjąć decyzję o dalszej edukacji, to było zupełnie zrozumiałe, że zdecydowałam się na naukę muzyki ludowej - mówiła w rozmowie z Mateuszem Dobrowolskim.

Sandra współtworzy zespołu Pabel, Rotoro i wielokrotnie nagradzane trio Trad.Attack!, które oprócz czerpania pełnymi garściami z najnowszych trendów w muzyce rockowej i popularnej, w charakterystyczny sposób przetwarza archiwalne nagrania muzyki tradycyjnej. Osiemnastego kwietnia swoją premierę będzie miał trzeci album zespołu, zatytułowany z angielska "Make Your Move". 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Iga Fedak (Kapela Fedaków), Sandra Sillamaa (zespół Trad.Attack!), Olga Błaszczyńska i Agnieszka Marczak (ME w Krakowie), dr Justyna Górska (Muzeum Wsi Radomskiej)

Data emisji: 4.04.2020

Godzina emisji: 7.00

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gacowie z Przystałowic" w archiwalnych nagraniach Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 10:31
 - Zrobiłem sobie z deseczki skrzypeczki; z cienkiego przetaka druty brałem i gwoździkami je przybijałem do tej deseczki. Smyczek zrobiłem pałąkowaty, z konia urwałem włosia. I tak sobie chodziłem za krowami - zawsze brzdąkałem, zależało mi na tym, żeby jakimś cudem zostać muzykantem - tak swoje dzieciństwo wspominał skrzypek, Piotr Gaca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny" Fonogramem Źródeł 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 15:09
Fonogram Źródeł 2019 przypadł Mateuszowi Raszewskiemu i Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona. W magazynie "Źródła" przypominamy rozmowę z autorami albumu.
rozwiń zwiń