"Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny" Fonogramem Źródeł 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 15:09
Fonogram Źródeł 2019 przypadł Mateuszowi Raszewskiemu i Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona. W magazynie "Źródła" przypominamy rozmowę z autorami albumu.
Audio
  • Płyta Leona Lewandowskiego nagrodzona (Dwójka/Źródła)
Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny - okładka płyty
"Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny" - okładka płytyFoto: mat. prasowe

Mateusz Raszewski, Magda Tejchma i  Andrzej Bieńkowski. Mateusz Raszewski, Magda Tejchma i Andrzej Bieńkowski.

- To już ostatni w Wielkopolsce skrzypek, pamiętający czasy, których nikt już nie pamięta. Urodził się w 1926 roku, dorastał w czasie, gdy na wsi nie było jeszcze prądu. Pochodził z zupełnie innego pejzażu dźwiękowego wsi. To dziś dla nas czasy zupełnie niezrozumiałe. Leon Lewandowski żyje do tej pory, mając 94 lata - o nagrywaniu repertuaru skrzypka i specyfice muzyki kaliskiej opowiadał Mateusz Raszewski, inicjator i twórca nagrań. - W czasach jego młodości składy były bardzo biedne, tańczyło się na glinie, nie było w chałupach podłóg. Były tylko basiki i skrzypce. I to była cała muzyka - tłumaczył w "Źródłach".

Leon Lewandowski Leon Lewandowski

- Jako Muzyka Odnaleziona mieliśmy spore wątpliwości dlatego, że wiedzieliśmy, co znaczy bardzo sędziwy skrzypek. Taki człowiek może być bezcenny dla potrzeb dydaktycznych, naukowych i poznawczych, ale nagrywanie płyty rządzi się swoimi prawami - mówił w "Źródłach" Andrzej Bieńkowski z fundacji Muzyka Odnaleziona, który sprawował nadzór nad powstawaniem płyty. – Muzyka musi być przede wszystkim piękna, czysto grana i sprawna. Trochę się obawiałem, ale im dłużej słuchałem wstępnej wersji nagrań przeznaczonej do masteringu, tym bardziej mi się to podobało. Nagranie ma piętno starodawnej wielkości. To jest po prostu mistrz!


Grają Leon Lewandowski i Mateusz Raszewski. Grają Leon Lewandowski i Mateusz Raszewski.

Jak pisał prof. Andrzej Bieńkowski z fundacji Muzyka Odnaleziona, która wydała płytę, Leon Lewandowski "swój repertuar zaczerpnął od śpiewającej matki i babki oraz od skrzypków zmarłych jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie był rozchwytywany przez najlepszych harmonistów w okolicy. Kiedy zakończył się czas tradycyjnych wesel, Leon muzykował na rozmaitych przeglądach folkloru, również podczas OFKiSL w Kazimierzu Dolnym. W bardzo późnym wieku dotarłem do niego jako pierwszy uczeń. Od tego momentu Leon Lewandowski stał się regularnym gościem Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, zaczął prowadzić warsztaty skrzypcowe, udzielał wywiadów Polskiemu Radiu, gościł w magazynie Źródła PR 2, wystąpił w programie Dzika Muzyka – Basy znad Prosny TVP Kultura oraz Szlakiem Kolberga, w 2018 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga MKiDN, został objęty programem "Mistrz Tradycji" MKiDN w 2018 roku".


Grają Leon Lewandowski na skrzypcach i Mateusz Raszewski na basach. Grają Leon Lewandowski na skrzypcach i Mateusz Raszewski na basach.

Album Leona Lewandowskiego uhonorowany został Nagrodą Specjalną Fonogramu Źródeł 2019. Fonogram Źródeł to nagroda przyznawana corocznie, towarzysząca Folkowemu Festiwalowi Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: prof. Andrzej Bieńkowski (Muzyka Odnaleziona), Mateusz Raszewski (inicjator i twórca nagrań)

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Czytaj także

Roman Wojciechowski z nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:00
Jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego, utytułowany muzyk, jest pierwszym z dwojga tegorocznych laureatów nagrody, którą honorujemy wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenach Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasadorka Biskupizny. Anna Chuda z Nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:30
Biskupizna zachwyca krajobrazem, muzyką, gwarą, zwyczajami, pieśniami, a także strojami. Anna Chuda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tamtejszych artystek ludowych, przybliżająca kulturę regionu młodemu pokoleniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia rozstrzygnięte!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 16:00
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa konkursy, które zestawiają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną, wydane w minionym roku. Zwycięzcami z datą 2019 są albumy "Lajko Felix i Vołosi" oraz "Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny".
rozwiń zwiń