Premiera utworu powstałego w ramach spotkań grupy artystycznej KOLD

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 10:00
Albert Karch opowiedział w audycji o grupie artystycznej KOLD (Kompozytorzy Organizują Liczne Działania) i jej działalności w ramach "SKS-ów", czyli Spontanicznych Kompozytorskich Spotkań, podczas których prezentowane są szkice i pomysły na utwory. Jednym z efektów tych spotkań jest utwór "Illume", o którym mówiła jego twórczyni Jagoda Stanicka.
Audio
  • Albert Karch o kompozytorskich inicjatywach KOLD i SKS oraz Jagoda Stanicka o swoim najnowszym utworze "Illume" (Poranek Dwójki)
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne
propozycje programowe - zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Bricolage

Grupa KOLD powstała w 2019 roku, której inspiracją były spotkania zwane "SKS-ami". Młodzi artyści spotykali się w celu promowania spontanicznej, twórczej postawy oraz rozwój umiejętności rozmawiania o muzyce. Do tej pory odbyło się sześć takich spotkań w dwóch polskich miastach.

- Wszystko zaczęło się od spotkań grupy kolegów, podczas których przyszło nam do głowy kilka pomysłów, które chcieliśmy zrealizować - mówił Albert Karch. Grupa KOLD, która powstała w efekcie "zinstytucjonalizowania" tych spotkań przerodziła się w organizację, która stworzyła własny szyld wydawniczy, działający nadal po części nieoficjalnie. KOLD ma na swoim koncie już cztery pozycje kompozytorskie.

Jednym z efektów jest utwór "Illume" Jagody Stanickiej na fortepian i wibrafon, który miał premierę 17 kwietnia. Dostępny jest on jest w formie cyfrowej na platformach streamingowych.

- Gram razem z perkusistką Tamarą Kurkiewicz. Fortepian i wibrafon korespondują ze sobą od samego początku. Kompozycja wychodzi od minimalistycznego motywu, który rozwija się i przechodzi różne konfiguracje - opowiadała o swojej kompozycji Jagoda Stanicka. Dodała, że w środku utworu znalazła się również przestrzeń na improwizację.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Albert Karch (perkusista, kompozytor), Jagoda Stanicka (pianistka, kompozytorka)

Data emisji: 17.04.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Jazz od Nowa. Ptaszyn Wróblewski i inni giganci na jubileusz festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 11:43
- Jan Ptaszyn Wróblewski ma u nas specjalny status. Jesteśmy umówieni, że występuje w każdej jubileuszowej odsłonie. Grał na pierwszym festiwalu, na piątym, dziesiątym, piętnastym, no i teraz zagra na dwudziestym - mówił w "Poranku Dwójki" Maurycy Męczekalski, dyrektor Jazz od Nowa Festival w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szábolcs Esztényi. Mentor muzycznych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 07:00
Urodzony 81 lat temu w Budapeszcie pianista, improwizator i kompozytor był bohaterem audycji z cyklu "Nowa Polska". Dlaczego on? Ponieważ od ponad pięćdziesięciu lat mieszka w Polsce, wychował kilka pokoleń kompozytorów, improwizatorów, wpajając im kodalyowską metodę umuzykalniania jako pierwszego kroku do tego, by zostać prawdziwym muzykiem.
rozwiń zwiń