Jak ochronić dzieła sztuki w czasie dezynfekcji?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:46
- Okazuje się, że metody i środki, które są stosowane do dezynfekcji pomieszczeń muzealnych, są bardzo szkodliwe dla dzieł sztuki. Może dochodzić do zmian werniksów na obrazach czy politury na meblach. Problem okazuje się więc bardzo poważny - mówiła Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator zabytków w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Dorota Ignatowicz-Woźniakowska o ochronie dzieł sztuki podczas dezynfekcji (Poranek Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/SFIO CRACHO

W dobie pandemii instytucje kultury dbają nie tylko o pracowników, ale także o swoje materialne zasoby. Konieczność przeprowadzenia dezynfekcji w pomieszczeniach, gdzie znajdują się cenne dzieła sztuki, może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenie. Jednak z drugiej strony odkażenie pomieszczeń jest niezbędne do przeprowadzenia. Dlatego Muzeum Narodowe w Warszawie opracowało szczegółowe wytyczne, dotyczące zabezpieczenia zabytków w tym czasie.

Jak wyjaśnia główny konserwator zabytków, najlepszą metodą jest izolacja dzieł. - W momencie, kiedy mamy przeprowadzić dekontaminację, musimy wynieść obiekty zabytkowe do innego pomieszczenia. Wówczas pomieszczenie można dezynfekować, a po jakimś czasie prowadzić dzieła z powrotem. To najlepsze zabezpieczenie - podkreśliła rozmówczyni.

- Trzeba zwrócić uwagę, że obiekty zabytkowe i dzieła sztuki znajdują się nie tylko w muzeach. Mamy wiele dzieł pożyczonych np. do instytucji publicznych - Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Premiera. To normalna praktyka. Ale nie wszyscy mamy świadomość, że zabezpieczając zdrowie przez dezynfekcję pomieszczeń, możemy narazić dzieła sztuki. Dlatego postanowiliśmy wydać rekomendację, jak obchodzić się z dziełami sztuki - mówiła Dorota Ignatowicz-Woźniakowska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Artur Gaweł

Gość: Dorota Ignatowicz-Woźniakowska (główny konserwator zabytków w Muzeum Narodowym w Warszawie)

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 7.40

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: po kryzysie głód kultury będzie wielki jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 16:41
- Myślę, że będziemy świadkami odrodzenia się życia kulturalnego. Wcześniej jednak będziemy musieli się zmierzyć ze skutkami poważnego kryzysu gospodarczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia wybitna niemiecka skrzypaczka, która została wyleczona z choroby wywołanej przez COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z kinami studyjnymi? "O powrót widowni nie musimy się martwić"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:14
- Magia kin studyjnych jest duża, bo jesteśmy nie tylko miejscem, w którym można zobaczyć filmy, ale też miejscem dyskusji o tematach społecznych. Naszą rolą jest upowszechnianie kultury i mamy wierną widownię, która wróci do naszych kin - mówiła w "Poranku Dwójki" Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
rozwiń zwiń