NOSPR powraca. Ewa Bogusz-Moore: muzycy już się stroją

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:17
- Przez cały czerwiec zagramy osiem koncertów w ramach serii "NOSPR Kameralnie". Usłyszymy m.in. Mozarta i Szostakowicza, a więc zapraszamy na nasze strony, zarówno Facebookową, jak i internetową - mówiła w Dwójce Dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która zaprasza na niezwykłe koncerty online.
Audio
  • Ewa Bogusz-Moore o zbliżających się koncertach NOSPR (Poranek Dwójki)
NOSPR - sala koncertowa
NOSPR - sala koncertowaFoto: shuttesrstock/Radoslaw Grzybowski

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, po długiej przerwie spowodowanej epidemią, powróciła do regularnych prób, aby już niedługo zaprezentować pierwsze koncerty w swojej siedzibie w Katowicach. Jak podkreśliła Ewa Bogusz-Moore, tęsknota za koncertami na żywo była ogromna, zarówno po stronie słuchaczy, jak i muzyków.

- Zamilkliśmy na ponad 10 tygodni, w tym czasie melomani do nas dzwonili i pytali, jak sobie dajemy radę. Na Śląsku mamy szczęście do niesamowitej publiczności i mimo tego, co musieliśmy przejść, jeszcze bardziej poczuliśmy ich bliskość. Muzycy również bardzo tęsknili, co można było zaobserwować na naszym Facebooku w postaci różnych filmików i akcji, w których brali udział - opowiadała dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Próby do pierwszych koncertów online rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, a już 11 czerwca, w ramach cyklu "NOSPR Kameralnie", będzie można usłyszeć utwory, które fascynują katowickich symfoników. Ewa Bogusz-Moore zdradziła również, że ostatni koncert został zaplanowany na 26 czerwca. - Mamy nadzieję, że będzie mógł się odbyć przed publicznością, ponieważ właśnie tym koncertem zamkniemy sezon, przerwany przez pandemię. Zadedykujemy go pamięci prof. Krzysztofa Pendereckiego, w związku z tym wykonamy Fanfarę dla Niepodległej, "Ciaccona" z Requiem Polskiego, a na koniec Symfonię pożegnalną Haydna.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Ewa Bogusz-Moore (Dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia)

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

201. urodziny Moniuszki. Olga Pasiecznik: wykonanie jego pieśni to nobilitacja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:00
- Kiedy dostałam propozycję takiego recitalu, to natychmiast się zgodziłam i ogromnie ucieszyłam. Śpiewanie utworów jednego z największych polskich kompozytorów w rocznicę jego urodzin, na pierwszej scenie w kraju, to ogromne wyróżnienie - mówiła w "Poranku Dwójki" wybitna sopranistka Olga Pasiecznik, która przy akompaniamencie Ewy Pobłockiej zaśpiewa najsłynniejsze pieśni Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń