REKLAMA

201. urodziny Moniuszki. Olga Pasiecznik: wykonanie jego pieśni to nobilitacja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:00
- Kiedy dostałam propozycję takiego recitalu, to natychmiast się zgodziłam i ogromnie ucieszyłam. Śpiewanie utworów jednego z największych polskich kompozytorów w rocznicę jego urodzin, na pierwszej scenie w kraju, to ogromne wyróżnienie - mówiła w "Poranku Dwójki" wybitna sopranistka Olga Pasiecznik, która przy akompaniamencie Ewy Pobłockiej zaśpiewa najsłynniejsze pieśni Stanisława Moniuszki.
Audio
  • Olga Pasiecznik o koncercie z okazji 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (Poranek Dwójki)
Olga Pasiecznik
Olga PasiecznikFoto: Grzegorz Śledź/PR

Stanisław Moniuszko 663.JPG
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

5 maja br., czyli dokładnie w 201. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora, Olga Pasiecznik zaśpiewa recital pieśni Moniuszkowskich. Towarzyszyć jej będzie pianistka Ewa Pobłocka. - Ucieszyłam się na wznowienie, po kilkunastu latach pauzy, współpracy z wybitną polską pianistką - podkreśliła śpiewaczka. Dodała, że jest wdzięczna dyrekcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, że będzie mogła wykonać utwory Moniuszki na jednej z najlepszych scen w kraju, czyli w Salach Redutowych. - Jestem z tej generacji, która była uczona przez moich pedagogów, że każda muzyczna prezentacja musi w sobie mieć namiastkę święta dla publiczności, więc będziemy w warunkach prawie idealnych - mówiła.

Jak zdradziła śpiewaczka, usłyszeć będzie można nie tylko najsłynniejsze utwory tego kompozytora, takie jak "Prząśniczka" czy "Kozak", ale również pieśni zupełnie nieznane: "Śpiewak w obcej stronie", "Duma Podolska". Te pieśni są znane jedynie wąskiemu gronu wykonawców, ale również zasługują na miejsce wśród największych "hitów" Stanisława Moniuszki.

Zobacz też: "Śpiewnik Domowy Stanisława Moniuszki" w Polskim Radiu >>>

Zdaniem Olgi Pasiecznik, rok 2019, który poświęcony był Stanisławowi Moniuszce, przysłużył się do promocji jego twórczości. - Teraz zrobiła się wręcz moda na Moniuszkę. On był człowiekiem bardzo skromnym i nie przypuszczał, że jego pieśni zajmą miejsce na pierwszych estradach w kraju, Komponował je z myślą o muzykowaniu domowym - zaznaczyła. 

Pieśni Moniuszki, jak podkreśliła śpiewaczka, wyróżnia ich walor artystyczny: prostota języka muzycznego, łatwo wpadający w ucho temat muzyczny czy rytmika, która nie zawsze pokrywa się z akcentem w języku. - Ale nawet i z tego Moniuszko wyciąga prawdziwy walor, bo gdy opiera te pieśni na melodiach i tańcach ludowych, to ta prozodia zaczyna iskrzyć. Wszyscy jesteśmy stęsknieni za bella cante, za piękną melodią śpiewaną, a pieśni Moniuszki są nią przepełnione - opowiadała wybitna sopranistka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Olga Pasiecznik (sopranistka)

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Julia Kociuban: powinniśmy się chwalić polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:50
- Wybór utworów był dość oczywisty, ponieważ chcieliśmy nagrać coś, co dołożyłoby cegiełkę do promowania muzyki polskiej, ale też promowania tych utworów, które są zapomniane lub rzadko wykonywane - mówiła pianistka o płycie "Tansman. Bacewicz. Piano concerts", która była nominowana do nagrody Fryderyki – Album roku Muzyka Koncertująca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

201. urodziny Stanisława Moniuszki. Wielkie świętowanie online

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 12:50
- Tę niezwykłą rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki przeżywamy w sposób właściwy dla naszych czasów, ale myślę, że intensywnie, bo z udziałem znakomitych artystów - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W tym roku bowiem obchody przenoszą się do przestrzeni wirtualnej.
rozwiń zwiń