Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:35
- To na pewno podniesienie prestiżu muzeum - podkreślała w Dwójce Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, komentując wielką zmianę, jaka czeka zakopiańską placówkę. Jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, muzeum zmieni swój status i z regionalnego zostanie podniesione do rangi narodowego.
Chałupa Gąsieniców Sobczaków w Zakopanem - pierwsza filia, którą Muzeum Tatrzańskie otwiera po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa oraz po przeprowadzonych pracach remontowo-budowlanych
Chałupa Gąsieniców Sobczaków w Zakopanem - pierwsza filia, którą Muzeum Tatrzańskie otwiera po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa oraz po przeprowadzonych pracach remontowo-budowlanych Foto: PAP/Grzegorz Momot

Posłuchaj
09:14 _PR2_AAC 2020_06_22-08-33-04.mp3 Rozmowa z Anną Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem (Poranek Dwójki)

 

Laureat kat_specjalna, zamek w Pszczynie 1200.JPG
Dobre wzorce opieki nad dziedzictwem. Konkurs "Zabytek zadbany"

- Pomysł, żebyśmy zostali muzeum o statusie narodowym, wyszedł od marszałka województwa małopolskiego pana Witolda Kozłowskiego – mówiła Anna Wende-Surmiak. – Od wielu lat ta myśl krążyła również tutaj, w muzeum. Zbiory Muzeum Tatrzańskiego bowiem, jego działalność znacznie wykracza poza region. Wszyscy wiemy, jaką rolę odegrało Zakopane w historii kultury polskiej.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem dotychczas jest prowadzone przez samorząd województwa małopolskiego. Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego będzie instytucją współprowadzoną przez MKiDN.

Wicepremier Piotr Gliński swoją decyzję ogłosił 13 czerwca przed dawną gestapowską "Katownią Podhala", w której do 2023 r. Muzeum Tatrzańskie stworzy, we współpracy z miastem Zakopane oraz Stowarzyszeniem Muzeum Walki i Męczeństwa Palace, muzeum poświęcone martyrologii Podhala w czasie wojny.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Wende-Surmiak (dyrektor Muzeum Tatrzańskiego)

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 8.30

IAR/jp

Czytaj także

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: część pracuje normalnie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:21
- Muzeum krakowskie ma tę specyfikę, że jest wielooddziałowe. Odrębne oddziały funkcjonują autonomicznie i są otwarte - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego gmach główny został zamknięty w związku z odkryciem u pracowników koronawirusa.
rozwiń zwiń