Katarzyna Krakowiak: moja praca nabrała figuratywnego sensu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 10:00
- Nie tylko chcę zmotywować siebie, ale czuję też odpowiedzialność, by dać ludziom nadzieję i to było naszym celem. To nie jest proste, żeby tworzyć sztukę pozytywną, a ta paca wywołuje dużo dobrych emocji - mówiła autorka instalacji architektoniczno-dźwiękowej "It Begins With One Word. Choose Your Own", która została zaprezentowana w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Pawilon Miesa van der Rohe w Barcelonie
Pawilon Miesa van der Rohe w BarcelonieFoto: shuttesrstock/Miguel(ito)

Posłuchaj
12:05 Poranek 27.07.2020.mp3 Rzeźba Katarzyny Krakowiak w słynnym Pawilonie Miesa van der Rohe (Poranek Dwójki)

Które słowa chcielibyśmy ocalić dla przyszłości? Które dodać do światowego słownika? Za które chcielibyśmy wziąć odpowiedzialność? Nadesłane z całego świata odpowiedzi m.in. na te pytania posłużyły Katarzynie Krakowiak do stworzenia instalacji w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Polska artystka przekonana jest, że architektura zaczyna się od słowa i że możemy ją skomponować wszyscy wspólnie.

- Stworzyliśmy list, który skierowaliśmy do wszystkich z apelem, żebyśmy nie przekładali życia na później. Żebyśmy mobilizowali siły, bo gdzie odnajdziemy siłę, jak nie w sztuce? My, artyści, chcielibyśmy motywować ludzi do wspólnego działania, więc uznałam, że ten projekt jest bardzo potrzebny. W odpowiedzi dostawaliśmy jednosekundową wiadomość z wybranym, ważnym słowem. Decyzja o tym, żeby to jedno słowo przetrwało, jest właśnie częścią tej kolekcji - mówiła Katarzyna Krakowiak.

Czytaj też:

Jak podkreślił Marcin Szczelina, kurator projektu, instalacja podejmuje dialog z budynkiem, w którym się znalazła. - Pawilon jest bardzo dopracowany, więc jakakolwiek interwencja artystyczna musi być bardzo mocna. Kasia zdecydowała się umieścić dziesięć dużych głośników odwróconych od ściany. Słowa, które wybrzmiewają na różne płaszczyzny i struktury budynku, wchodzą w rodzaj drgania. Odbijają się od materii architektury i docierają do nas odbitym dźwiękiem. Ten efekt wywołuje zaciekawienie wśród uczestników - opowiadał jeden z gości "Poranka Dwójki".

Instalację można oglądać w pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie do 28 sierpnia br. Jest ona również dostępna online.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Katarzyna Krakowiak (artystka zajmująca się rzeźbą, architekturą i dźwiękiem, autorka projektu "It Begins With One Word. Choose Your Own"), Marcin Szczelina (kurator projektu)

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Diana - mitologiczna bogini łowów w warszawskiej Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 10:50
W galerii Narodowego Centrum Kultury można tymczasowo oglądać pochodzące z XVIII stulecia jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Falender i doświadczenia rzeźbione

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 08:00
- Jestem stara. Dzieci dorosły, wnuki dorosły, chciałabym im pokazać co było kiedyś. Znikamy my, nasze uczucia, ludzie znikają i rzeźby znikają. Sensem mojego działania jest, żeby nie zniknęły - opowiadała w "Rozmowach po zmroku" rzeźbiarka.
rozwiń zwiń