Wojtek Krzak: "Śpiewnik Jana" to Kochanowski do codziennego nucenia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:50
- Zazwyczaj, kiedy myślimy o poetach doby Renesansu, oni się wydają bardzo odlegli. Za tym pomysłem stało przybliżenie przeciętnemu słuchaczowi twórczości Jana Kochanowskiego i umożliwienie samodzielnego zaśpiewania takiego utworu - opowiadał w Dwójce autor tekstów i multiinstrumentalista Wojtek Krzak.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
14:00 [ PR2]PR2 (mp3) 10 wrzesień 2020 09_32_56.mp3 "Fraszki" Jana Kochanowskiego w oryginalnej muzyczno-aktorskiej interpretacji Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka (Poranek Dwójki)

 

"Na lipę", "Do snu", "Na zdrowie" - m.in. te wiersze Jana Kochanowskiego z tomu "Fraszki" doczekały się niezwykle oryginalnej muzyczno-aktorskiej interpretacji dokonanej przez Maję Kleszcz i Wojtka Krzaka. Dzięki projektowi "Śpiewnik Jana" utwory sprzed 500 lat zostały przeniesione do strefy wirtualnej, gdzie są bodźcem do wspólnego śpiewania. O tych nowych aranżacjach, a także kolejnych planach duetu rozmawialiśmy z Wojtkiem Krzakiem.

- To jest program, który nosiłem w głowie już od dawna, ponieważ mam kilka ściśle humanistycznych pomysłów muzycznych - tłumaczył muzyk. - Powstał "Śpiewnik Jana", czyli rodzaj "karaoke" do utworów Jana Kochanowskiego, przy okazji ministerialnego stypendium "Kultura w sieci".

Domówka z Dwójką
Maja Kleszcz i Wojtek Krzak na "Domówce z Dwójką".

Konstrukcja projektu jest edukacyjna, pozostając przy tym lekka i niezobowiązująca. - "Śpiewnik Jana" to pomysł na to, aby skomponować muzykę do sześciu utworów Jana Kochanowskiego i zaprezentować je słuchaczom w sposób uporządkowany - wyjaśniał Wojtek Krzak. - Każdy utwór jest podzielony na cztery części: tekst, interpretacja aktorska, interpretacja polonistyczna oraz - to, co nazywam karaoke - możemy ściągnąć podkład bez linii wokalnej do tego utworu, co umożliwia zaśpiewanie utworu Kochanowskiego samodzielnie.

Kompozycje są jednocześnie proste i zanurzone w swojej epoce. - Nie sililiśmy się na historycyzm, natomiast w obrębie tych starych brzmień i instrumentów staraliśmy się tak to skonstruować, żeby zabrzmiało w miarę nowocześnie i zrozumiale - podkreślił muzyk. - Jeśli ktoś pracując w kuchni będzie sobie nucił "Na lipę" z tą muzyką, to cel tego przedsięwzięcia zostanie absolutnie spełniony.

Materiały można bezpłatnie pobrać ze strony spiewnikjana.pl

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojtek Krzak (autor tekstów, aranżer, multiinstrumentalista)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: Jan Kochanowski Paweł Siwek

Czytaj także

"Świat czyta Kochanowskiego". Krzysztof Olendzki: przekaz aktualny do dziś

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 13:10
- Problemy, o których pisał Kochanowski mimo tego, że odnoszą się do sytuacji dawnych, są jak najbardziej współczesne. Podobnie jest jeśli chodzi o odczuwanie cywilizacji europejskiej. Mamy tu do czynienia z wrażliwością republikańską, odpowiedzialnością za państwo i za siebie - mówił w Dwójce dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna odsłona "Imienin Jana Kochanowskiego". T. Makowski: to pomoże czytelnictwu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 08:44
Podczas pikniku w Ogrodzie Krasińskich w Warszawa odbędą się m.in. spotkania z pisarzami, koncerty, spektakle i mecz poetycki. Dyrektor Biblioteki Narodowej, dr Tomasz Makowski, mówił w "Sygnałach dnia", że to sposób na podniesienie czytelnictwa autorów polskich. 
rozwiń zwiń