REKLAMA

"Tak zmienił się świat". Gra online Przystanku Niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:00
- Punktem wyjścia do naszej gry było to, że chcieliśmy pokazać, w jaki sposób pojawienie się radia zmieniło życie przeciętnej rodziny i jak rodzina Marcińskich – bohaterów naszej gry – po pojawieniu się radioodbiornika zyskuje dostęp do różnych informacji - mówiła w Dwójce Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik Działu Edukacji w Muzeum Historii Polski, o wirtualnej grze "Tak zmienił się świat".
Fabuła gry Tak zmienił się świat skupia się wokół życia państwa Marcińskich
Fabuła gry "Tak zmienił się świat" skupia się wokół życia państwa MarcińskichFoto: mat. prasowe

1200x660_15.przyst-niepodl_01a-1.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Posłuchaj
10:02 _PR2_AAC 2020_11_11-09-35-47.mp3 Kierownik Działu Edukacji w Muzeum Historii Polski Gabriela Sierocińska-Dec o wyjątkowej grze online "Tak zmienił się świat" (Poranek Dwójki)

Z odrodzeniem Polski niewątpliwie bardzo mocno związane jest radio. Polskie Radio rozpoczęło nadawanie sześć lat po odzyskaniu niepodległości i w ciągu dekady stało się głównym środkiem przekazu. I właśnie wpływ radia na życie społeczeństwa, przemiany komunikacyjne i kulturowe na początku XX wieku stały się tematem przewodnim gry online "Tak zmienił się świat".

Jak podkreśliła Gabriela Sierocińska-Dec, fabuła gry skupia się wokół życia fikcyjnej rodziny Marcińskich. Opowiedziana jest też za pomocą ciekawostek, które trudno byłoby odnaleźć na kartach podręczników. - Uważamy, że codzienne historie zwykłych ludzi bardziej trafiają do odbiorców. Oczywiście wielka historia jest w tle, jednak głównie w tekstach merytorycznych. Natomiast w zadaniach szukamy ciekawostek po to, żeby użytkownicy zainteresowali się, a być może zechcieli pogłębić wiedzę - mówiła współautorka gry online.

Czytaj także: 


3_1_0_11_1351_74348.jpg
Dr Marcin Hermanowski: radio dawało namiastkę uczestnictwa w różnych wydarzeniach

Gra opiera się na trzech głównych tematach, które ilustrują zmiany, czyli informacji, życiu kulturalnym i sporcie. - Wybierając materiały źródłowe sugerowaliśmy się tymi tematami, ale też tym, co jest dostępne w archiwum Polskiego Radia. Dostaliśmy pewien wybór materiałów dźwiękowych i na ich podstawie przygotowaliśmy zadania - opowiadała kierownik Działu Edukacji w Muzeum Historii Polski. - Byliśmy pod ogromnym wrażeniem różnorodności audycji Polskiego Radia w okresie dwudziestolecia międzywojennego, rozbudowanej oferty i ciekawych audycji, jakie wtedy powstawały. I na podstawie tych wszystkich rzeczy powstały teksty i zadania - dodała.

- Zadania opierają się na przykład na transmisji sportowej meczu piłkarskiego – to jedna z moich ulubionych części gry, mówiona pięknym i żywym językiem. Zachęcam również do odsłuchania dźwięków – nie tylko takich, do których trzeba wykonać zadanie. Chcieliśmy pokazać ich jak najwięcej, więc mamy również dźwięki dodatkowe, ubogacające warstwę merytoryczną gry - mówiła Gabriela Sierocińska-Dec.

Zobacz zapowiedź:

Źródło: MuzHPtv/15. Przystanek Niepodległość - spot 30'


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik Działu Edukacji w Muzeum Historii Polski, współautorka gry "Tak zmienił się świat")

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Przystanek Niepodległość - wszystko toczy się wokół radia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 11:07
Już 15. raz Muzeum Historii Polski przygotowuje akcję Przystanek Niepodległość. W tym roku główną atrakcją tego wydarzenia jest gra online "Tak zmienił się świat", a jej fabuła dotyka roli Polskiego Radia w dwudziestoleciu międzywojennym.
rozwiń zwiń