Przystanek Niepodległość - wszystko toczy się wokół radia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 11:07
Już 15. raz Muzeum Historii Polski przygotowuje akcję Przystanek Niepodległość. W tym roku główną atrakcją tego wydarzenia jest gra online "Tak zmienił się świat", a jej fabuła dotyka roli Polskiego Radia w dwudziestoleciu międzywojennym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Dmytro Balkhovitin

piłsudski baner.jpg
Serwis Polskiego Radia: Józef Piłsudski

- W tym roku wszystkim, którzy wezmą udział w naszych wydarzeniach, przy pomocy gry online chcemy pokazać, jak zmieniło się życie pewnej rodziny w dwudziestoleciu międzywojennym, wtedy, gdy pojawiło się radio - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski. 

Posłuchaj
07:04 czwórka pierwsze słyszę 4.11.2020 przystanek.mp3 O 15. Przystanku Niepodległość i jego głównej atrakcji - grze online "Tak zmienił się świat" opowiada Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Logując się do gry, na stronie Muzeum gracze trafią do mieszkania rodziny Marcińskich. W tym mieszkaniu żyją trzy pokolenia: dziadkowie, rodzice i dzieci. - Każdy z członków rodziny ma swoje zainteresowania. Dodatkowo poznamy ich losy w pierwszych latach dwudziestolecia, wtedy, gdy radia jeszcze nie było. Dowiemy się, w jaki sposób docierali oni do informacji, skąd je czerpali, w jaki sposób uczestniczyli w życiu kulturalnym - wprowadza w tajniki gry gość Czwórki. - Po rozwiązaniu kilkunastu zadań, okazuje się, że w domu pojawia się radio. Kolejne zadania są już związane z archiwalnymi audycjami radiowymi Polskiego Radia. To pokazuje, jak zmieniła się dostępność do pewnych rzeczy - dodaje. 

Radio w rodzinie Marcińskich zmienia wiele. Nie wychodząc z domu, mogą brać oni udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, mogą śledzić transmisje wydarzeń sportowych, a przede wszystkim informacje zaczynają do nich docierać o wiele szybciej niż poprzednio.

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis Polskiego Radia: Bitwa Warszawska

Polskie Radio w grze

- W kolejnym etapie gry, poprzez archiwalne dźwięki poznajemy różnorodność Polskiego Radia w okresie 20-lecia, jakie audycje były popularne w tamtym okresie, jakie rozgłośnie regionalne działały - wymienia Gabriela Sierocińska-Dec. - Gdy przygotowywaliśmy tę grę, sami poznawaliśmy ogrom materiałów, jaki jest związany z historią Polskiego Radia, przekonaliśmy się, że może to być fantastyczna podróż do innych czasów - dodaje. 

Uczestnicy gry "Tak zmienił się świat" będą mogli na chwilkę przenieść się do tego zaczarowanego świata Polskiego Radia Gabriela Sierocińska-Dec

Gra będzie dostępna na stronie Muzeum Historii Polski od 11 listopada. Trzeba się zalogować, a do 15 listopada można wygrać nagrody. - Po 15 listopada gra będzie nadal dostępna w sieci i będzie można z niej korzystać - dodaje gość Czwórki. 

A może quiz lub wystawa?

Uzupełnieniem gry "Tak zmienił się świat" może być quiz tematyczny "Co ty wiesz o radiu?". Znajdziemy go w zakładce "Muzeum online" na tronie MHP. Organizatorzy zapowiadają, że będzie on pełen ciekawostek i zadziwiającej ikonografii. 

15. Przystanek Niepodległość to także wystawa w Ogrodzie Saskim w Warszawie, która zaprezentuje historię Polskiego Radia w dwudziestoleciu międzywojennym. - W tym roku spotkania są niemożliwe, dlatego w Ogrodzie ustawione zostaną ekspozytory, gdzie znajdziemy dodatkowe informacje do gry, dane o kulturze Polskiego Radia w tamtym okresie. Będzie też dodatkowe zadanie dla osób korzystających z plenerowej wystawy - wymienia organizatorka. 


hymn_art_1200 bez daty.jpg
Serwis Polskiego Radia: Hymn Polski

W sieci znajdziemy jeszcze audiobooki historyczne, nowy pakiet edukacyjny związany z odzyskaniem niepodległości dla uczniów i nauczycieli.

15. Przystanek Niepodległość (spot 30')/MuzHPtv 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (Kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Historii)

Data emisji: 04.11.2020

Godzina emisji: 8.27

pj

Czytaj także

Szlak Wisły. Książka o ostatniej dzikiej rzece Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:30
Ten szlak oficjalnie nie istnieje, choć tak naprawdę od tysiącleci jest niemym świadkiem wielkich i małych historii, które w książce "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody" zamierzają opisać podróżnik Mateusz Waligóra i pisarz Dominik Szczepański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#Pomagamseniorom. Sprawdź inicjatywy organizowane w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:22
Seniorzy to jedna z najbardziej potrzebujących grup społecznych w czasie pandemii. Dlatego w całym kraju powstają inicjatywy na rzecz osób starszych. Niektóre wciąż poszukują wolontariuszy.
rozwiń zwiń