Leszek Kułakowski: jazz to tworzywo plastyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:15
- Dla mnie jazz jest takim tworzywem, gdzie improwizacja jest najbardziej istotna, ta pulsacja, łączenie z innymi stylistykami są bardzo interesujące - mówił "Poranku Dwójki" Leszek Kułakowski, kompozytor, pianista, teoretyk muzyki, pedagog, artysta zwany "wizjonerem jazzu".
Leszek Kułakowski
Leszek KułakowskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Posłuchaj
11:32 [ PR2]PR2 (mp3) 13 listopad 2020 09_32_26.mp3 Leszek Kułakowski o swoich nowych płytach (Poranek Dwójki)

 

Jako muzyk i nauczyciel akademicki Leszek Kułakowski przekazuje studentom swoje fascynacje. - Jazz jest muzyką uniwersalną, uniwersalnym środkiem narracji muzycznej - opowiadał artysta. - Dziś to jest world music, gdzie inspiruje się folklorami z całego świata czy kulturą danych krajów, z których pochodzą muzycy jazzowi.

Podczas spotkania sięgnęliśmy po wydany w tym roku album - kameralną, autorską płytę nagraną z Maciejem Sikałą "Red Ice"- gdzie dominuje improwizacja - Sama muzyka jest bardzo kameralna, postimpresjonistyczna, bardzo jazzowa - podkreślił Leszek Kułakowski. - Tematy, które napisałem są dedykowane Maćkowi, to jest płyta sprofilowana na saksofon sopranowy i fortepian.

Zobacz także:

Najsłynniejszy koncert jazzowy w historii

"Domówka z Dwójką". Sławek Jaskułke: na widok obrazów Rafała usłyszałem muzykę

Narracja kompozycji bezpośrednio nawiązuje do aktualnej sytuacji klimatycznej. - To jest płyta bardzo kameralna, której tytuł jest bardzo metaforyczny "krwawiący lód". Krwawiące lody, topniejące lody Arktyki i Antarktydy - tłumaczył pianista. - Trochę tutaj zwracamy uwagę na kryzys klimatyczny, który czeka ludzkość, jeżeli nie będziemy nic robić. 

Źródło: SOLITON Poland/Red Ice - Leszek Kułakowski, Maciej Sikała

Światło dzienne ujrzał w ostatnim czasie także krążek "Komeda Variations". Te aranżacje zostały przez Leszka Kułakowskiego pierwotnie stworzone dla Tomasza Stańki niemal dwie dekady temu. Udało się je zarejestrować na nowo podczas ostatniego Komeda Jazz Festival. - Myślę, że to jest ważny projekt, który podsumowuje moje różne doświadczenia z muzyką Komedy - stwierdził gość Dwójki. - Starałem się dodać w tych aranżacjach, rekompozycjach siebie i bardziej współczesny obraz Komedy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Leszek Kułakowski (pianista, kompozytor, teoretyk muzyki, pedagog)

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mekka improwizatorów na placu Grzybowskim

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:00
Światowe gwiazdy improwizacji występują tu regularnie. Na czym polega fenomen warszawskiego klubu O Pardon, To Tu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń