Pin Park & kinoMANUAL na Domówce. "Robimy ukłon w stronę lat 60. i 70."

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 10:00
- "Domówka z Dwójką" jest nie tylko transmitowana przez radio, ale ma też swoją wizualną formę. Zastanawialiśmy się więc, jak do tego podejść. Inspirację przyniosły telewizyjne nagrania, realizowane w Bremie w latach 60. i 70., gdzie występowało się w studio bez publiczności, a w tle był dość intensywny, psychodeliczny obraz - mówił w Dwójce Maciej Bączyk, członek zespołów Pin Park i kinoMANUAL, współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką".
Maciek Polak, Aga Jarząb, Maciek Bączyk
Maciek Polak, Aga Jarząb, Maciek BączykFoto: Michał Bednarski

1200x660_Pin_Park_1.jpg
Audiowizualne wojaże Pin Park i kinoMANUAL

Posłuchaj
13:20 _PR2_AAC 2020_12_01-09-35-05.mp3 Agnieszka Jarząb, Maciej Polak i Maciej Bączyk zapraszają na "Domówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Bohaterami najbliższego kameralnego koncertu online w Dwójce będą dwa duety, scalone jedną osobą. Pierwszy to Pin Park, tworzony przez miłośników i znawców dźwięków syntezatorowych i samych maszyn - Macieja Polaka i Macieja Bączyka. A towarzyszyć im będą wizualizacje, za które odpowiada kolejny duet: kinoMANUAL, czyli Aga Jarząb i wspomniany Maciej Bączyk. Jak podkreślili artyści, najbliższa "Domówka z Dwójką" będzie miała zatem charakter audiowizualny.

W swojej kinetycznej sztuce kinoMANUAL wykorzystuje głównie techniki analogowe: non camera, wycinanka, rysunek czy eksperymenty z materiałem światłoczułym. Do stworzenia wizualizacji, którą zobaczymy w najbliższą sobotę (5.12), zainspirowały ich narzędzia i efekty wykorzystywane w telewizji z lat 60. i 70. - Mamy we Wrocławiu z Agnieszką swoją pracownię, która posiada duży ekran i lubimy używać projektorów slajdów, rzutników slajdów, postanowiliśmy więc pójść tym tropem - wyjaśnił Maciej Bączyk.

Jednak nawiązanie do lat 60. i 70. nie opiera się wyłącznie na efektach wizualnych, ponieważ ważnym wątkiem sobotniego koncertu będzie muzyka, inspirowana tamtym okresem. Muzycy z grupy Pin Park zaprezentują bowiem swój najnowszy album, który nosi tytuł "Doppelganger".

Czytaj też:


Kraftwerk 1200.jpg
Jak Kraftwerk podbijał świat

- Tytuł nawiązuje do sobowtóra, ale jest to rodzaj sobowtóra mniej przyjemnego, niebezpiecznego. Natomiast przez swoje brzmienie odwołuje się do pewnych tradycji w niemieckiej elektronice lat 70. I przyszło mi do głowy, że gdybyśmy zatarli wszelkie ślady, że ta płyta została nagrana w roku 2019, to moglibyśmy stworzyć pewnego rodzaju fikcję, że nagrano ją w roku 1972. I tu się wyłania pewien trop, dotyczący tego bliźniaka - opowiadał Maciej Bączyk.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Klamrą, spinającą wątek lat 60. i 70., będą instrumenty muzyczne. Pojawi się bowiem m.in. słynny magnetofon Nagra 3, skonstruowany przez polskiego inżyniera Stefana Kudelskiego. - Również instrumenty, na których gramy, pochodzą dokładnie z tamtego okresu. Staramy się więc jak najlepiej wykorzystać bardzo przestarzałe urządzenia, które jednocześnie generują bardzo ładne dźwięki - podkreślił Maciej Polak.

Zobacz zapowiedź:

Do wysłuchania i obejrzenia występu zapraszamy 5 grudnia (sobota) po godz. 19.00 – transmisja na antenie Dwójki, stronie internetowej Facebooku anteny oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aga Jarząb (członkini kinoMANUAL), Maciej Bączyk (członek Pin Park i kinoManual), Maciej Polak (członek Pin Park)

Data emisji: 1.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Paderewski i Chopin. Interpretuje Herdzin [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 14:58
- Zapraszam Państwa na koncert, podczas którego będę improwizował na tematy z utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina – zapowiada Krzysztof Herdzin. Pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny był gospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka chasydzka w objęciach free jazzu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 19:16
Na gitarze – Raphael Rogiński, na saksofonie – Mikołaj Trzaska, na perkusji – Macio Moretti. W kolejnym wydaniu "Domówki z Dwójką" przedpremierowo swój nowy materiał zaprezentowało trio Shofar.
rozwiń zwiń