Rozpoczął się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 14:30
 - Stał przed nami dramat wyboru. Mamy do czynienia  z sytuacją wyjątkową i musieliśmy się do niej dostosować - mówił dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. 
.
.Foto: festiwalgdynia.pl

Rozpoczął się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w wyjątkowej odsłonie. Przez trwającą pandemię podjęcie decyzja o jego organizacji nie było łatwe. 

shutterstock Szumowska 1200.jpg
"Śniegu już nigdy nie będzie". Sukces duetu Szumowska - Englert w Wenecji

- Oczywiście można było nie robić w tym roku festiwalu, ale byłaby to, jak orzekła większość absolutna środowiska filmowego i organizatorów, decyzja fatalna w skutkach - mówił na antenie Dwójki Leszek Kopeć. - Między innymi nie nagrodzilibyśmy twórców, nie byłoby promocji filmów, które i tak - mamy nadzieję - wrócą niebawem do kin, i wreszcie nie zachowalibyśmy pewnej tradycji i ciągłości, co również ma swoją wagę.


Posłuchaj
11:49 _PR2_(Poranek2_festiwal_Gdynia_dyr_Kopec)_2020_12_08-09-29-23.mp3 Rozpoczął się 45 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O tej wyjątkowej edycji festiwalu rozmawiamy z dyrektorem wydarzenia Leszkiem Kopciem (Poranek Dwójki)

Jak podkreślał dyrektor, festiwal ma piękną i skomplikowaną historię. Towarzyszy Polsce zarówno w jej realiach politycznych, ale również kulturalnych. Nie odbył się tylko dwa razy ze względu na stan wojenny.

- Bardzo nie chcieliśmy powtarzać tej fatalnej przerwy. Udało nam się znaleźć wyjście, które nie jest salomonowe, ale daje jakąś szansę. Otóż kiedy ruszą kina, nawet przy 25-procentowej frekwencji proponujemy nie tylko w Gdyni, ale i w innych miastach Polski, zrobić wielkie repliki powtarzające i pokazujące niektórym widzom część programu, która nie mogła być pokazana ze względu na ochronę praw i interesów producentów i dystrybutorów - mówił Leszek Kopeć.

1⃣ dzień na 4⃣5⃣. FPFF Codziennie podczas tegorocznego festiwalu będziemy prezentować spis wydarzeń dostępnych...

Opublikowany przez Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Wtorek, 8 grudnia 2020

Program festiwalu jest podzielony. Kilka filmów z konkursu głównego i wszystkie inne z pozostałych konkursów i sekcji będą dostępne online.

W audycji rozmawialiśmy również m.in. o kwestiach organizacyjnych wydarzenia oraz o przyszłości i kierunkach rozwoju kina w obliczu pandemii.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Leszek Kopeć (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)

Data emisji: 8.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Wilkołak": opowieść o styku człowieka i zwierzęcia

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 09:39
- Nie spodziewałem się tej nagrody. Pewnie jury doceniło odwagę pracy z dziećmi i ze zwierzętami, a także próbę połączenia dramatu historycznego z thrillerem czy horrorem – powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Panek, reżyser "Wilkołaka" nagrodzonego w tym roku na festiwalu w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44. FPFF w Gdyni. Werdykty, kontrowersje i niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 15:33
- Zwycięzcami tegorocznej odsłony festiwalu filmowego w Gdyni są chyba organizatorzy. To oni przyciągnęli najwięcej uwagi publiczności. To nieco ironiczne stwierdzenie, ale raczej trafione. Co do werdyktów zaś, to oczywiście, jak zwykle są dyskusyjne i pozostawiają niedosyt - mówił w Dwójce krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń