Eliza Rycembel: Agnieszka Osiecka była ptakiem, który doświadczał i przyjmował bardzo wiele

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:00
- Te pierwsze odcinki, to jest okres nastoletniej Osieckiej, o którym mamy bardzo mało materiałów. Wiedza o tym, jaka ona była, później pomogła mi w budowaniu postaci - mówiła Eliza Rycembel, wcielająca się w postać młodej Agnieszki Osieckiej.
Eliza Rycembel, Marcin Bubółka, Oskar Borkowski, Szymon Czacki, kadr z filmu Osiecka
Eliza Rycembel, Marcin Bubółka, Oskar Borkowski, Szymon Czacki, kadr z filmu "Osiecka"Foto: Mirosław Sosnowski/TVP SA

Posłuchaj
14:35 PR2_AAC 2020_12_23-09-34-10_rycembel.mp3 Eliza Rycembel o roli Osieckiej (Poranek Dwójki)

Gościem "Poranka Dwójki" była Eliza Rycembel, która zagrała w wyczekiwanym i głośnym już serialu "Osiecka", ilustrującym fascynującą biografię artystki. W audycji opowiadała m.in. o tym, co dała jej praca nad rolą Osieckiej.


Magdalena Popławska fot. Mirosław Sosnowski TVP.jpg
Serial "Osiecka"

- Przede wszystkim Agnieszka Osiecka dała mi zupełnie nowe spojrzenie na nią, dużo głębsze, dużo bardziej ją zrozumiałam. Dowiedziałam się o niej wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia, np. to, że studiowała reżyserię w łódzkiej "Filmówce", czy to, że była świetną pływaczką. Dużo się też dowiedziałam o tamtych czasach, w których żyła - opowiadała Eliza Rycembel.

"Poznałam osoby, które ją znały"

Tło serialu "Osiecka" stanowią artystyczne, obyczajowe i polityczne realia drugiej połowy XX wieku. Widzowie - jak zapowiada TVP - zobaczą spektakularne sukcesy oraz porażki Osieckiej w walce z cenzurą, ale też i związane z życiowymi wyborami.

- Na planie miałam okazję poznać osoby, które ją znały osobiście. Do tej pory Agnieszka Osiecka funkcjonowała dla mnie jako postać, o której się opowiada, której teksty się zna i cytuje, a tu nagle poznałam osoby, które ją znały. To było bardzo ciekawe spotkanie dla mnie. Na przykład Maria Pakulnis, grająca matkę Osieckiej, była w stanie mi opowiedzieć, jaka była Agnieszka Osiecka, którą znała - opowiadała Eliza Rycembel.

Czytaj także:

Współpraca z Magdaleną Popławską

W serialu w postać Agnieszki Osieckiej w latach dorosłych wciela się Magdalena Popławska. Aktorki wspólnie przygotowywały się do odtworzenia tej roli.

- To moja pierwsza praca, w której aktor od aktora przejmuje dalej postać. Magda Popławska dłużej przygotowywała się do roli, ja dołączyłam później. Ale przekazała mi wszystko, czego już się dowiedziała np. od Agaty Passent (córki Agnieszki Osieckiej, przyp. red.), co doczytała. Z każdym kolejnym dniem zdjęciowym do Osieckiej bardziej się zbliżałyśmy i było nam dużo prościej ją odnaleźć - wspominała Eliza Rycembel.

Premiera w święta

Początkowo serial miał być emitowany w marcu tego roku. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu innych wydarzeń kulturalnych, pandemia pokrzyżowała te plany i premierę przełożono na okres świąt Bożego Narodzenia.

- To był bardzo trudny rok, ale też dla mnie osobiście potrzebny i uświadamiający bardzo wiele. Czekam na 2021 i na to, co będzie dalej - mówiła aktorka.

Trzy pierwsze odcinki serialu "Osiecka" będą miały premierę w dniach 25-27 grudnia o godz. 20:15 w TVP1.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Eliza Rycembel (aktorka)

Data emisji: 23.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Agnieszka Osiecka i kobiety jej życia - posłuchaj koncertu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 20:00
Był to koncert wyjątkowy - jedyny w historii, który prowadziła Agnieszka Osiecka. Artystka zaprosiła do śpiewania swoich piosenek ulubionych wykonawców. Przypominamy nagranie występu sprzed 27 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Januszkiewicz i "Osiecka po męsku". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 20:00
Koncert "Osiecka po męsku" w wykonaniu Marcina Januszkiewicza to spojrzenie na piosenki poetki z męskiej perspektywy. Jak jednak zauważa artysta: "Jeśli ktoś się spodziewa hardrockowego brzmienia albo jakiegoś mocnego uderzenia, to się trochę rozczaruje". 
rozwiń zwiń