Łukasz Lewandowski: w miłosnych historiach powstańców odnajdziemy siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:00
- Te historie mają wspólny wątek: wątek romantyczny, który bazuje na poetyckim obrazie. Ale taki piękny obraz miłości zderza się z rzeczywistością wojny - mówił w Dwójce aktor Łukasz Lewandowski o wydarzeniu słowno-muzycznym, powstałym na podstawie książki Agnieszki Cubały "Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości".
Powstańcy podczas posiłku
Powstańcy podczas posiłkuFoto: NAC

Posłuchaj
13:02 Poranek Dwójki Lewandowski 28.12.2020.mp3 Łukasz Lewandowski o wydarzeniu słowno-muzycznym "Miłość'44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości". (Poranek Dwójki)
powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Spektakl nosi tytuł "Miłość ’44". Tym razem patrzymy na Powstanie Warszawskie nie przez pryzmat heroicznych czynów powstańców, lecz przez historie bohaterów, których połączyło uczucie. Wśród nich odnajdziemy poetów, artystów, ale też zwykłych warszawiaków, którzy nie wiedząc, czy dożyją jutra, ze wszystkich sił próbowali przeżyć jak najpiękniej każdą chwilę.

Jak podkreśli Łukasz Lewandowski, twórcom zależało przede wszystkim na tym, by w tych historiach każdy mógł odnaleźć siebie. - To historie z perspektywy różnych osób, a więc możemy zadać sobie pytanie, skąd my mamy obraz swoich marzeń, miłości i tęsknoty. Kto lub co nam pomogło zdefiniować to tajemnicze zjawisko. I tutaj mamy pretekst, żeby przenieść się do momentu Powstania Warszawskiego - mówił aktor.

Czytaj też:

W scenicznej opowieści poznamy m.in. historie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Haliny Mancewiczówny czy Iny Benity. - Kiedy człowiek wczytuje się w te opowieści, to trudno uwierzyć, że tak wiele spada na barki jednego człowieka. Te historie są tak bogate i trudne, że wydaje się niemożliwe, by zdarzyło się to w tak krótkim czasie. Ale to chyba właściwość takich ekstremalnych chwil - opowiadał gość "Poranka Dwójki".

Spektakl "Miłość '44" w reżyserii Dominiki Ostałowskiej można będziemo obejrzeć we wtorek (29.12) na stronie internetowej Domu Kultury Kadr. W rozmowie z aktorem przenieśliśmy się też do Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie trwają przygotowania do wystawienia "Króla Leara" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Lewandowski (aktor teatralny i filmowy)

Data emisji: 28.12.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Odnaleziona miłość" - reportaż Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 11:54
Poznali się latem 1943 roku i zakochali od pierwszego wejrzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

44 prawdziwe historie o miłości w czasie Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 14:19
Warszawiaków - bohaterów najnowszej książki Agnieszki Cubały „Miłość 44” – łączy powstańcza miłość
rozwiń zwiń