Nie żyje Papcio Chmiel. "On zawsze miał czas dla ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:14
- Wielokrotnie współpracowaliśmy z Henrykiem Jerzym Chmielewskim przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Był bardzo dostępny i chętnie reagował na wszystkie propozycje. Byłem dumny z tego, że przygotował minikomiks z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem na otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, wspominając legendarnego twórcę komiksu, który zmarł w wieku 97 lat.
Papcio Chmiel na wystawie w Muzeum Karykatury  2015
Papcio Chmiel na wystawie w Muzeum Karykatury / 2015Foto: PAP / Jakub Kamiński

Posłuchaj
07:05 Poranek Dwójki 22.01.2021 Papcio Chmiel.mp3 Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wspomina "Papcia Chmiela" - Henryka Jerzego Chmielewskiego (Poranek Dwójki)

09:08 Wybieram Dwójkę 22.01.2021 papcio.mp3 "Papcio Chmiel" - Henryk Jerzy Chmielewski we wspomnieniach (Poranek Dwójki)

 

Papcio Chmiel PAP Radek Pietruszka111.jpg
Papcio Chmiel. Legenda polskiego komiksu

22 stycznia br. w wieku 97 lat zmarł Papcio Chmiel (Henryk Jerzy Chmielewski) - rysownik, powstaniec warszawski, twórca niezapomnianej serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia.

- Papcio Chmiel ukształtował moją wrażliwość na tę formę, jaką jest komiks. Jako dziecko czytywałem "Przygody Tytusa, Romka i A'Tomka", dorastałem wraz z tymi bohaterami, podziwiałem ich i chciałem naśladować, więc mogę powiedzieć, że Papcio Chmiel był bardzo ważną osobą w moim życiu - wspominał Jan Ołdakowski.

Papcio Chmiel to postać ważna nie tylko dla komiksu, ale również dla polskiej historii. W czasie II wojny światowej był bowiem żołnierzem Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem "Jupiter", wziął także udział w Powstaniu Warszawskim.

- Właściwie cudem ocalał z dramatycznego ataku na Okęcie, gdzie zginęło kilkaset osób - wspominał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Zawsze opowiadał, że nie dotarł na akcję z powodu kontuzji. Uważał, że Opatrzność dała mu szansę i wykorzystał ją, ucząc młodych ludzi, czym jest harcerstwo, ale przemycając też informacje o historii, o przyszłości. W ostatnich latach pisał wprost o sprawach Powstania Warszawskiego, poruszał się też w historii Polski XX wieku.

Zasłużony dla ojczyzny i dla komiksu

Jak zaznaczył Jan Ołdakowski, Henryk Jerzy Chmielewski aktywnie uczestniczył w wydarzeniach Muzeum Powstania Warszawskiego, m.in. malując mural w muzealnym Ogrodzie Różanym. - Zawsze mieliśmy w księgarni jego książki i zawsze mogliśmy liczyć na jakieś spotkanie. Chętnie przychodził, podpisywał wtedy wszystkim książki i każdemu – nie tylko na książkach – wpisywał dedykacje i dodawał jakiś rysunek. On zawsze miał czas dla ludzi.

Zmarłego w audycji "Wybieram Dwójkę" wspominał także m.in. Wojciech Łowicki, popularyzator komiksu. - Papcio Chmiel oswoił komiks dla polskiego czytelnika. Pokazał, że to nie jest nic groźnego, a wręcz przeciwnie – że to może bawić i uczyć. I właśnie ta jego zasada "Bawiąc, uczyć" postawiła go na piedestale. Na pewno jest jednym z najważniejszych twórców komiksu polskiego od samego jego początku. Nie było chyba drugiej takiej osoby, która by aż tak dużo zrobiła dla komiksu i to w taki sposób - podkreślał.

W nagraniu wypowiadali się również Mieczysław Prószyński - wydawca, Rafał Skarżycki - scenarzysta komiksowy, współtwórca komiksu "Jeż Jerzy" oraz Mateusz Subieta - reżyser.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Roch Siciński

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 8.40

Czytaj także

Tytus, Romek i A'Tomek świętują 100 lat Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 08:00
– W najbliższą niedzielę Romek i A'Tomek ubiorą się odświętnie, a Papcio Chmiel urządzi w swojej pracowni bal z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bo jak sam mówi: "Jeszcze Polska nie zgineła, póki Papcio maluje" – dodaje Mateusz Matyszkowicz.  
rozwiń zwiń