Magda Hueckel: chcieliśmy, żeby wszyscy mogli zidentyfikować się z tą historią

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:45
- Jest to bardzo eklektyczny album. Zależało nam, żeby nie był europocentryczny, żeby występowały różne języki całego świata, żeby słuchacze na całym świecie mogli w jakiś sposób zidentyfikować się z tą historią - mówiła o płycie "Ondinata. Pieśni dla Ondyny" Magda Hueckel, współzałożycielka fundacji Zdejmij Klątwę i współautorka nominowanego do Oscara filmu "Nasza klątwa".
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

Posłuchaj
16:29 Poranek Dwójki 25.02.2021 ondyna.mp3 Magda Hueckel i Wacław Zimpel o płycie "Ondinata. Pieśni dla Ondyny" i promującym ją koncercie (Poranek Dwójki) 
telefon zdjecia film 1200.jpg
Jak pandemia wpłynęła na kino dokumentalne?

Na płycie, która powstała z myślą o ludziach cierpiących na klątwę Ondyny, znajdują się zarówno utwory instrumentalne, jak i śpiewane, uznanych muzyków i debiutantów, po angielsku, polsku, hiszpańsku, arabsku, francusku, ukraińsku i w jidysz. Do udziału w tym eklektycznym projekcie - opartym na motywie kołysanki - zaproszeni zostali m.in.: maestro Jerzy Maksymiuk, Magdalena Cielecka, Maria Pomianowska, Gołda Tencer, Gaba Kulka, Michał Pepol, Ralph Kamiński, Bartek Wąsik i Wacław Zimpel. Ten ostatni swoją kołysankę - "On this lake" - wykonał na klarnecie.

Czytaj także:

- Jest to chyba bardziej kołysanka dla dorosłych, dla rodziców, niż dla dzieci. Razem z wokalistką Holly Hock, z którą skomponowałem i wyprodukowałem ten utwór, myślimy o niej jako o takim bezpiecznym miejscu, gdzie emocje mogą puścić i się jakoś oczyścić i człowiek może wyjść nieco, miejmy nadzieję, spokojniejszy po obcowaniu z tą muzyką. Przynajmniej taką mamy intencję - opowiadał Wacław Zimpel.

Śmiertelnie niebezpieczny sen

Klątwa Ondyny zaliczana jest do chorób rzadkich. W Polsce cierpi na nią około 30 osób. - Chorzy za każdym razem, gdy zasypiają, przestają całkowicie oddychać. W związku z tym muszą być podłączeni do skomplikowanej aparatury medycznej. Zazwyczaj jest to respirator, co wiąże się też z reguły z tracheotomią, czyli dziurą w szyi, w którą włożona jest silikonowa rurka - tłumaczyła Magda Hueckel, której 10-letni syn cierpi na tę chorobę od urodzenia.

Źródło: YouTube Warszawskiej Szkoły Filmowej

Można pomóc  

Z premierą płyty "Ondinata. Pieśni dla Ondyny" połączony będzie koncert zaplanowany na 28 lutego, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich.

- Bardzo serdecznie zapraszam Państwa do Promu Kultury w Warszawie. Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na badania nad lekiem, które się toczą. Jest szansa, że w 2028 roku lek będzie już dostępny na rynku i przyniesie wolność wszystkim cierpiącym na tę okropną chorobę. Koncert będzie także dostępny w streamingu - informowała Magda Hueckel.

W koncercie wezmą udział m.in. Maria Pomianowska, Kayah, Ania Karwan, Gaba Kulka, Wacław Zimpel i maestro Jerzy Maksymiuk. Patronem wydarzenia, jak i płyty "Ondinata. Pieśni dla Ondyny", jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Magda Hueckel (współzałożycielka fundacji Zdejmij Klątwę, współautorka nominowanego do Oscara filmu "Nasza klątwa"), Wacław Zimpel (klarnecista)

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Samotna walka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 18:09
Obchodzimy Dzień Chorób Rzadkich, ale czy osoby cierpiące na takie schorzenia mogą liczyć na właściwą opiekę medyczną? W jakiej sytuacji są ich rodziny?
rozwiń zwiń