Polskie Radio
Section05
choroby rzadkie

Akty prawne dot. chorób rzadkich. Premier: Rada Ministrów wkrótce je przyjmie

- Centrum Zdrowia Dziecka to właściwe miejsce, by podziękować wszystkim, którzy leczą choroby rzadkie i są zaangażowani w długoletnie konsultacje zadań związanych z planem dla chorób rzadkich. Wkrótce odpowiednie dokumenty i akty prawne przyjmie Rada Ministrów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki choroby rzadkie centrum zdrowia dziecka społeczeństwo

"37 zadań do realizacji". Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich trafił do KPRM

- Po wielu latach przyszedł czas, by zrobić tę przysłowiową kropkę nad "i". Plan chorób rzadkich trafił (w piątek, 26 lutego - red.) do wykazu prac rządu i mam nadzieję, że bardzo szybko będzie przez Radę Ministrów uchwalony - powiedział w czasie wystąpienia w niedzielę podczas Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich Orphan wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia choroby rzadkie zdrowie medycyna społeczeństwo

Hueckel i Zimpel o "Pieśniach dla Ondyny"

- Jest to bardzo eklektyczny album. Zależało nam, żeby nie był europocentryczny, żeby występowały różne języki całego świata, żeby słuchacze na całym świecie mogli w jakiś sposób zidentyfikować się z tą historią - mówiła o płycie "Ondinata. Pieśni dla Ondyny" Magda Hueckel, współzałożycielka fundacji Zdejmij Klątwę i współautorka nominowanego do Oscara filmu "Nasza klątwa".
Zobacz więcej na temat:  choroby rzadkie płyta koncert Paweł Siwek Dwójka

"Walcząc z pandemią, musimy też pamiętać o osobach dotkniętych innymi chorobami". Sałek o Funduszu Medycznym

- Fundusz Medyczny to kontynuacja działań i zapowiedzi pana prezydenta Andrzeja Dudy. Dobrze, że podpisano dziś stosowną ustawę. (…) Było zapotrzebowanie na tego typu podejście legislacyjne w ochronie zdrowia, była akceptacja ze strony wszystkich stronnictw politycznych - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Paweł Sałek Antoni Trzmiel Andrzej Duda Fundusz Medyczny choroby rzadkie nowotwory onkologia Ministerstwo Zdrowia zdrowie

Nadzieja dla chorych z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA)

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka choroba z grupy schorzeń nerwowo-mięśniowych. - Jeszcze kilka lat temu ta choroba była uważana za wyrok i nieuchronnie prowadziła do głębokiego kalectwa pacjentów albo w niektórych przypadkach w dość szybkim czasie do śmierci - mówi prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska. A jak jest teraz?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski choroba choroby rzadkie społeczeństwo zdrowie

Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia

Mukopolisacharydoza (MPS) to bardzo rzadko występująca choroba przemiany materii, dziedziczna i trudna do zdiagnozowania. Występuje raz na 100 tys. urodzeń. Jej przyczyną jest wada metabolizmu, polegająca na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, które uszkadzają komórki i narządy ciała. W efekcie prowadzi to do wyniszczenia niemal całego organizmu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski choroby rzadkie zdrowie medycyna

Zagrożenie koronawirusem. Wiceminister MON: działamy według zasady "zawsze gotowi, zawsze blisko"

- Obecnie wojsko nie jest potrzebne. Polscy żołnierze są jednak przygotowani do niesienia pomocy, gdy będzie potrzebna - powiedział Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. - Przyjęta ustawa ws. koronawirusa jest kolejnym przykładem, że reagujemy w sytuacji zagrożenia - dodał w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ministerstwo Obrony Narodowej koronawirus zdrowie choroby zakaźne choroby rzadkie choroby płuc Antoni Trzmiel Wojsko Polskie

Robert Tekieli o koronawirusie: zjawisko bardziej psychologiczne i medialne niż realne zagrożenie

- Obecna sytuacja związana z koronawirusem wydaje mi się skrajnie nieproporcjonalna w stosunku do realnego zagrożenia i do tego, z czym mieliśmy do czynienia w naszej historii. (…) Nie ulegajmy panice i histerii - powiedział publicysta Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus ŚWIAT Europa choroby zakaźne choroby rzadkie zdrowie grypa Ryszard Gromadzki Robert Tekieli