Szefowa Instytutu Teatralnego: bardzo wiele teatrów w całym kraju już gra

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:53
- Wiele teatrów prowadzi działalność hybrydowo, czyli łącząc wystawianie spektakli z publicznością z aktywnością online. Część z nich w tym pierwszym dwutygodniowym okresie ograniczyło swoją aktywność wyłącznie do online'u, czekając na to, co będzie dalej, ale teraz już wracają do spektakli z publicznością - mówiła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Anna Jurkovska/Shutterstock

Posłuchaj
18:03 Poranek Dwójki 3.03.2021 gmyz.mp3 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego, o działalności teatrów po okresie lockdownu (Poranek Dwójki) 
burza plakat 1200.jpg
"Burza". Krzysztof Pastor: sceny tańca wyszły spektakularnie

W "Poranku Dwójki" podsumowaliśmy aktywność widzów i działalność teatrów od czasu ich ponownego otwarcia po okresie lockdownu. Dane na temat liczby zagranych spektakli i frekwencji za okres od 12 lutego br. zebrała Pracownia Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

- W tym pierwszym dwutygodniowym okresie, do końca lutego, zagrano prawie 600 spektakli w 114 teatrach w 39 miastach. Najświeższe dane z ostatniego tygodnia mówią o kolejnych 400 spektaklach. Tutaj bardzo istotna jest też liczba premier, choć trzeba powiedzieć, że częściowo są to tzw. ponowne premiery, które teatry już wystawiały dla tzw. ćwierci publiczność przed okresem zamknięcia bądź też zaprezentowały te premiery online, a teraz prezentują je już z widzami na żywo. Szacuje się, że tych premier ogółem jest około 40. To bardzo dużo - stwierdziła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Dla środowiska teatralnego bardzo ważna jest możliwość ponownego kontaktu z żywą publicznością. - Obecność i postawa widzów przybiera charakter takiej manifestacji solidarności. "Oto jesteśmy", "jesteśmy przywiązani do teatru", "jesteśmy z Wami". Publiczność bije brawo entuzjastycznie aktorom, aktorzy biją brawo publiczności. Myślę, że to niezwykle ważne - podkreślała dyrektor Instytutu Teatralnego.

W pierwszej części rozmowy wspominaliśmy zmarłego w środę nad ranem (3.03) prof. Jerzego Limona - dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego)

Data emisji: 3.03.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

49 lat Teatru Studio. "Zapraszamy widzów już 12 lutego"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 17:22
- Wraz z otwarciem teatrów zapraszamy na spektakl Anny Smolar pt. "Koniec z Eddym", który był bardzo dobrze przyjęty przez prasę i widzów. To rzecz bardzo świeża, więc na pewno wielu z Państwa nie miało jeszcze okazji tego zobaczyć. Bardzo inteligentny i pełen empatii wobec mniejszości spektakl - mówiła Natalia Korczakowska, dyrektor artystyczna Teatru Studio w Warszawie.
rozwiń zwiń