Polskie Radio
Section05
lockdown

Protesty antycovidowe w Chinach. Ekspert z OSW: nie są na tyle duże, by mogły wstrząsnąć systemem

- Nawet jeżeli na demonstracje w Chinach wyszło kilka tysięcy osób, to nie jest jeszcze masa, która by spowodowała, że Komunistyczna Partia Chin by się przestraszyła i została zmuszona do zmiany polityki. Oczywiście jest to nowa jakość, ale na pewno ilościowo te protesty nie są na tyle duże, by mogły wstrząsnąć systemem - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja Chiny COVID-19 lockdown protest

Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Dwudziestolecie międzywojenne nazywane jest złotą erą w historii polskich szachów, które stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn, w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż szachy społeczeństwo STYL ŻYCIA Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa lockdown serial

Na co wydamy pieniądze tego lata? Raport Związku Banków Polskich

Choć w dobie inflacji dwa razy oglądamy każdą złotówkę, wakacje spędzimy głównie w kraju – to wnioski z raportu dotyczącego letnich wydatków Polaków przygotowany przez Związek Banków Polskich. Z dokumentu wynika, że lato ponownie będzie okresem wzmożonych wydatków i to nie tylko na wypoczynek. Na co jeszcze będziemy wydawać  pieniądze tego lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA wakacje lato finanse pieniądze wydatki inflacja pandemia lockdown turystyka

Wielka Brytania: doradca Borisa Johnsona złożył rezygnację. W tle afera "partygate"

Lord Geidt, doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona ds. standardów ministerialnych,  zrezygnował z pełnionego stanowiska. Choć nie podał powodów swojego odejścia, media nie mają wątpliwości, że ma ono związek z tzw. partygate. Niedawno Geidt przyznał, że pytania, czy Johnson złamał kodeks ministerialny w związku z imprezami na Downing Street, są zasadne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson Londyn lockdown COVID-19

"Downing Street musi ponieść konsekwencje". Na Wyspach długo wyczekiwany raport ws. "partygate"

Światło dzienne ujrzał raport ws. "partygate" sporządzony przez Sue Gray, urzędniczkę prowadząca wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie. "Wyższe kierownictwo Downing Street - zarówno polityczne, jak i urzędnicze - musi ponieść odpowiedzialność za kulturę imprezowania podczas restrykcji covidowych" - napisała. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Boris Johnson Wielka Brytania lockdown koronawirus Londyn COVID-19

Wielka Brytania: koniec śledztwa ws. "partygate". Posypały się mandaty. Ile dostał Johnson?

Ponad 100 mandatów za łamanie zasad lockdownu na Downing Street - to efekty zakończonego właśnie śledztwa policyjnego w sprawie tak zwanego "partygate". Premier Boris Johnson uniknął kolejnej kary, po tym jak miesiąc temu musiał zapłacić za złamanie prawa podczas swojego przyjęcia urodzinowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson lockdown Londyn koronawirus

Będzie lockdown w szkołach? Znamy stanowisko szefa MEiN

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że na razie szkoły będą pracowały stacjonarnie. Szef MEiN podkreślił jednak, że ze względu na piątą falę koronawirusa i pojawienie się nowego wariantu omikron, nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja pandemia szkoła dzieci lockdown Koronawirus w Polsce

Brytyjskie media: obywatele mieli lockdown, a kancelaria premiera "piątki z winem"

W kancelarii brytyjskiego premiera odbywały się regularne "piątki z winem", a Boris Johnson nie tylko o tym wiedział, ale też zachęcał pracowników do uczestnictwa w nich - twierdzi dziennik Daily Mirror, powołując się na anonimowych informatorów. To kolejne doniesienie w sprawie tzw. "partygate" - organizacji nielegalnych lockdownowych imprez na Downing Street. Według sondażu dla Timesa zdecydowana większość Brytyjczyków chce dymisji Borisa Johnsona.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boris Johnson Europa Wielka Brytania polityka lockdown pandemia COVID-19 koronawirus