"Burza". Krzysztof Pastor: sceny tańca wyszły w naszym spektaklu spektakularnie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 10:37
- Każda z czterech części przedstawienia przedzielona jest burzą, która jest tańczona przez nasz zespół. Są to spektakularne sceny, gdzie część ruchu polega na improwizacji - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i choreograf spektaklu "Burza" na podstawie sztuki Williama Szekspira.
Plakat spektaklu
Plakat spektakluFoto: materiały prom.

Posłuchaj
15:35 Poranek Dwójki 26.01.2021 pastor.mp3 "Burza" - Szekspir w ujęciu irańskich artystów wizualnych (Poranek Dwójki) 
Krzysztof Pastor 1200 PAP.jpg
10-lecie Polskiego Baletu Narodowego

Jak podkreślał gość "Poranka Dwójki", nie wszystkie wątki arcydzieła Szekspira zostały ujęte w spektaklu. - Nie jest to o prostu możliwe. Tekst został przeanalizowany przeze mnie i Willema Brulsa, który był dramaturgiem tego przedstawienia. Całołość składa się z czterech części, każda z nich dotyczy innego aspektu burzy - tłumaczył Krzysztof Pastor.

Ważny element wizualizacji

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego do współpracy przy spektaklu "Burza" zaprosił parę artystów wizualnych urodzonych w Iranie – Shirin Neshat i Shoję Azari, twórców nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu "Kobiety bez mężczyzn". Jak mówi Shoja Azari, "polityczny aspekt tego projektu polega na tym, że przychodzimy z innego świata, nie z Europy Zachodniej, że reinterpretujemy Szekspira w nowym ujęciu, umieszczamy go w naszym kontekście historycznym".

Czytaj także:

Nazywana "poetką wizualną" Shirin Neshat, autorka między innymi kaligrafii zapisywanej na ciele, bardzo interesuje się "językiem ciała jako sposobem opowiadania historii", pasjonuje ją choreografia w ujęciu estetycznym i kompozycyjnym. Połączenie choreografii, obrazów, przekazu szekspirowskiego oraz muzyki Purcella, Tallisa i muzyki irańskiej daje niepokojący i inspirujący spektakl, który uważany jest za najbardziej tajemniczy z dotychczasowych realizacji choreografa. Krzysztofowi Pastorowi i współpracownikom udało się stworzyć dzieło spójne, piękne, niedające się zamknąć w upraszczającej interpretacji.

Spektakl 29 stycznia o godz. 19.00 zostanie bezpłatnie udostępniony poprzez platformę VOD Teatru Wielkiego Opery Narodowej na 48 godzin. - Nasza tęsknota za widzami wciąż nie jest zaspokojona. "Burza" na platformie VOD to trochę właśnie wynik tej tęsknoty, ponieważ najbliższe przedstawienia baletu z wiadomych przyczyn zostały odwołane - powiedział Krzysztof Pastor.

Zwiastun spektaklu "Burza":

Źródło: YouTube Teatr Wielki - Opera Narodowa

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Pastor (dyrektor Polskiego Baletu Narodowego)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Światowy Dzień Baletu. "Tancerze są gotowi"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:30
- Czujemy się częścią świata i jest nam bardzo trudno. Tancerze starają się być gotowymi do wyzwań. Jeżeli nie możemy pracować w sali baletowej, to pracujemy w domach. Wiemy, że to potrwa, ale musimy być cierpliwi i pełni optymizmu - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia choreograf Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jasin Rammal-Rykała: vlog "Operowym głosem" to pionierski projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:53
- Chcemy przystępnym, prostym językiem opowiedzieć młodemu pokoleniu, jak fajną przygodą jest opera i życie teatralne - mówił w "Poranku Dwójki" związany z Teatrem Wielkim-Operą Narodową młody śpiewak, zaangażowany w cykl "Operowym głosem".
rozwiń zwiń