Polskie pieśni z Grodzieńszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 10:00
Ten repertuar, dotąd nieopracowany, obrała w 2014 roku za temat badań etnomuzykolożka i muzyk Nasta Niakrasava. Przez sześć lat badań odwiedziła ponad 70 miejscowości, zrobiła nagrania i wywiady z ponad 170 osobami, a łączny czas tych nagrań to 400 godzin. 
Audio
  • Nasta Niakrasawa o projekcie polskiepiesni.pl (Poranek Dwójki)
Nasta Niakrasava ze śpiewaczką Marią Klimczyk z Grodzieńszczyzny
Nasta Niakrasava ze śpiewaczką Marią Klimczyk z GrodzieńszczyznyFoto: Piotr Baczewski

Taki jest efekt jej prac badawczych, które Nasta Niakrasawa prowadziła na terenie Grodzieńszczyzny na Białorusi, zbierając pozostałości polskich pieśni wśród tamtejszych mieszkańców, zarówno Polaków, jak i Białorusinów. To bogate archiwum, razem ze zdjęciami, zapisami nutowymi czy mapami, udostępnione zostało przez nią na stronie www.polskiepieśni.pl.

CZYTAJ TEŻ:

- Strona powstałą z myślą o popularyzacji polskich pieśni nagranych w Białorusi. Chciałam, żeby część moich zbiorów była dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Na razie na stronie znajduje się 200 pieśni z terenu Grodzieńszczyzny, to teksty pieśni spisane z zachowaniem oryginalnej gwary, nagrania audio, transkrypcje nutowe, materiały wideo, teksty popularnonaukowe i naukowe - mówiła badaczka.

Nasta Niakrasava w 2009 roku wraz z grupą Folk Roll zdobyła Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", wykonując autorskie opracowania tradycyjnych pieśni ze swojej rodzimej Białorusi.  Białoruski folklor i tradycje ludowe, a także muzyczne tradycje Polaków na Białorusi bada od lat, a na Grodzieńszczyźnie, jak mówiła, nie da się oddzielić tych kultur, funkcjonują w symbiozie. - Pieśni te wykonywali ludzie różnych narodowości i o różnym doświadczeniu muzycznym. To nie tylko pozostałość czasów międzywojennych, ale przede wszystkim świadectwem lokalnych tradycji - usłyszeliśmy.


Nasta Niakrasava Nasta Niakrasava

Polskojęzyczny repertuar z terenów Białorusi nie był dotąd przedmiotem osobnych badań. Nasta Niakrasava w trakcie własnych badań, większych ekspedycji oraz współpracy z różnymi osobami zebrała dziesiątki tradycyjnych pieśni: religijnych, wojennych, romansów, obrzędowych. - Dużo w nich tęsknoty do Polski, ważny jest repertuar patriotyczny - zauważa badaczka. - Mam nadzieje, że będą do nich sięgali współcześni artyści i wykonawcy, zarówno z Polski, jak i Białorusi, badacze akademiccy, nauczyciele czy kierownicy zespołów. 

Jak podkreśla, czas działa tu na naszą niekorzyść. - Śpiewacy umierają, a zmiany zachodzą bardzo szybko. Wierzę, że w ten sposób zbieramy po okruchach historię, skomplikowaną, trudną  niejednoznaczną. Te pieśni przypominają nam nie tylko historię , ale i ludzkie losy, przywracają nam pamięć - mówi Nasta Niakrasava, zachęcając też wszystkich, którzy chcieliby podzielić się historią swojej rodziny z Białorusi czy wskazać repertuar, który należy dla wspólnego dobra nagrać.

SZCZEGÓŁY projektu dostępne są na stronie www.polskiepiesni.pl.

***

Przygotowała: Aleksandra Tykarska

Gość: Nasta Niakrasava

Data emisji: 20.03.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".


Czytaj także

Gorzka miłość i prostota dźwięku. Spotkanie z Marią Mazzottą

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 10:00
- Dużo myślałam o tym uczuciu i myślę, że słowa "miłość" używamy czasem zbyt powierzchownie. Ona może wydobyć z człowieka nie tylko dobre, ale najgorsze cechy - wyznała włoska śpiewaczka w rozmowie o jej najnowszej płycie "Amoreamaro".
rozwiń zwiń