REKLAMA

Bolesław Błaszczyk: twórczość Eugeniusza Rudnika jest bardzo komunikatywna

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 10:00
- Biografia Eugeniusza Rudnika to dopiero początek badań nad jego życiem. Twórczość Rudnika ociera się o słuchowisko, teatr radiowy i reportaż. Wiele osób słucha jego dzieł z przyjemnością - mówił w Dwójce Bolesław Błaszczyk, współautor książki "Ptacy i ludzie".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
07:29 Dwójka 2021_04_06 Poranek Dwójki Ptacy i ludzie.mp3 Rozmowa o książce "Ptacy i ludzie" (Poranek Dwójki)

 

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Bolesławem Błaszczykiem, współautorem książki "Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku". Książka opisuje życie i twórczość wybitnego polskiego akustyka, inżyniera dźwięku i kompozytora.


rudnik 510.jpg
Eugeniusz Rudnik. "Nie czytał nut, nie grał, a muzyką wyprzedzał czas"

- On uważał, że tymi ptakami są artyści, którzy gdzieś tam fruwają ponad doczesnością i są ludzie, którzy są w to wpleceni - mówił Bolesław Błaszczyk. - Eugeniusz Rudnik ciągle był tym ptakiem, ale był też człowiekiem, który był blisko ziemi, najbliżej jak się da, bo uprawiał pracę na roli do swoich dojrzałych lat - dodał.

Kompozytor i akustyk

We wstępie do książki Bolesław Błaszczyk napisał, że "życiorys Eugeniusza Rudnika to jest w zasadzie zupełnie osobny rozdział w historii polskiej radiofonii i muzyki współczesnej". 

- Miałem to szczęście, że znałem osoby z Polskiego Radia, które współpracowały z Eugeniuszem Rudnikiem. Te osoby służyły mi niezwykłymi informacjami w procesie pisania książki - mówił gość Dwójki. - Także moja znajomość z nim i bezcenne rozmowy, które mam też zarejestrowane na taśmie - dodał.

Czytaj także:

Pierwsza biografia

"[...] Gienek, przechadzając się po studiu podczas przerwy w pracy, ujrzał Stockhausena w momencie, gdy wraz z grupą swych asystentów w białych, wykrochmalonych kitlach próbował znaleźć sposób wyeliminowania dźwięku dobiegającego z głośnika odbiornika radiowego używanego podczas wykonania. […] Rudnik przyglądał się pracy artysty, który niespodziewanie zwrócił się do niego z prośbą o konsultację. Gość z Polski zadziałał błyskawicznie, wyjął z kieszeni kombinerki i odciął odpowiedni odcinek miedzianego kabelka, dzięki czemu w najprostszy sposób osiągnął pożądany efekt. [...] Ten »performans« Eugeniusza rozbawił Stockhausena […] Legendarny niemiecki twórca rzekł do śmiałego realizatora z Polski:»Panie Rudnik, niedługo wyjeżdżam do Hiszpanii, jeśli pan chce, proszę mi towarzyszyć. Ostrzegam, że w tamtejszej sieci jest sześćdziesiąt herców. Jeśli podejmie pan decyzję, proszę skontaktować się z doktorem Otto Tomkiem, który zapewni panu wszelką pomoc. Jak liczną ma pan rodzinę? Sprowadzi pan żonę i dzieci do Kolonii. Będzie pan ze mną pracował«".

Tę oraz inne historie z życia Eugeniusza Rudnika, spisane przez jego wieloletniego przyjaciela i badacza twórczości, Bolesława Błaszczyka, odnaleźć można w książce "Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku". Szkic do biografii pioniera polskiej muzyki elektronicznej uzupełnia rozmowa przeprowadzona z kompozytorem przez Zuzannę Solakiewicz, a także eseje problematyzujące jego twórczość z perspektywy filmu, sztuk wizualnych oraz muzyki autorstwa Michała Mendyka, Daniela Muzyczuka i Agnieszki Pindery oraz Jana Topolskiego.


Źródło: YouTube/Polskie Radio

W opracowaniu wykorzystano opis pochodzący od wydawcy.

***

Rozmawiała: Maria Czok

Gość: Bolesław Błaszczyk (współautor książki "Ptacy i ludzie")

Data emisji: 7.04.2021

Godzina emisji: 9.15

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

nk

Czytaj także

"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
W pierwszą rocznicę śmierci Eugeniusza Rudnika zapraszamy do wysłuchania na reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze poświęconego pionierowi muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni wywiad z Eugeniuszem Rudnikiem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 16:47
Jesienią zeszłego roku zmarł Eugeniusz Rudnik. W "Nokturnie" przypomnieliśmy fragment ostatniego wywiadu autorki programu z kompozytorem, nagranego siedem miesięcy przed jego śmiercią.
rozwiń zwiń