Kino nowohoryzontowe i młode kino amerykańskie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 10:33
Podczas Festiwalu Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, które w tym roku łączą siły, by w najsłabszym dla kina roku dać widzom możliwość korzystania z największego wirtualnego kina w Polsce, by między 5 a 15 listopada obejrzeć ponad 170 filmów.
Kadr z animacji Zabij to i wyjedź z tego miasta
Kadr z animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta"Foto: Mat. prasowe Festiwalu Nowe Horyzonty

Posłuchaj
24:46 2020_11_08 09_33_16_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 Kino nowohoryzontowe i młode kino amerykańskie (Magazyn filmowy/Dwójka) 

Chociaż misją festiwali jest poszerzanie horyzontów i umożliwianie dostępu do nowych produkcji amerykańskich, my wierzymy w jedynie słuszną dewizę: w kinie wszystko już było. Dlatego nawet premierowe produkcje mogą być jednocześnie starymi i nowymi filmami kinowymi.

W myśl przyjętej filozofii, opowiedzieliśmy w audycji o nowym, nagradzanym, ale "rodzącym" się w osobie reżysera od 14 lat filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Animacja była obficie oklaskiwana na Berlinale, a potem równie intensywnie nagradzana. Jak zareagują na nią polscy widzowie, którzy będą mogli zobaczyć ją po raz pierwszy? Z jakich inspiracji, wyjętych z historii kina korzysta reżyser? O tym mówili Mariusz Wilczyński i Adriana Prodeus, krytyczka filmowa.

Opowiedzieliśmy także o starej amerykańskiej historii w nowym polsko-amerykańskim ujęciu. Mowa o filmie "Hoper/Welles", którego początek powstał w słowach Orsona Wellesa, który stwierdził: Załóżmy, że podczas pracy okaże się, że moje rozmowy z aktorami o filmie są ciekawsze od kręcenia filmu. I to będzie film! Wprawdzie szybko porzucił ten pomysł, ale znalazł on piękne rozwinięcie w wyprodukowanym przez Filipa Jana Rymszę dokumencie z materiału filmowego odrestaurowanego przez polską firmę Fixafilm. Bob Murawski zmontował go z wywiadu, który autor "Obywatela Kane’a" (1941) przeprowadził w 1970 roku z Dennisem Hopperem, będącym wówczas na fali dzięki "Swobodnemu jeźdźcowi" (1969) – debiutowi reżyserskiemu, który sprawił, że charyzmatyczny aktor stał się jednym z najważniejszych twórców Nowego Hollywood. Welles rozmawia z Hopperem m.in. o montażu, magii, religii, filmach Buñuela i Antonioniego.​

O produkcji mówił ten, który ze starego filmu kinowego zrobił nowy - Filip Jan Rymsza.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 8.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Wertep, Hania Rani i On Art. Co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 14:07
Zajrzymy na festiwal teatralny, porozmawiamy z  pianistką i kompozytorką Hanią Rani. Sprawdzimy, dlaczego warto udać się latem do kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Nowe Horyzonty. Filmowe otwarcie na nowe dyskusje

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 23:59
O Festiwalu Nowe Horyzonty, który trwa od 25 lipca i potrwa do 4 sierpnia we Wrocławiu, opowiadał na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Pieńkowski - filmoznawca, krytyk filmowy i dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń