Wojciech Kalwat: Konstytucja 3 maja to wspólne dziedzictwo Polaków i Litwinów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 11:00
- Konstytucja 3 maja była dziełem narodu politycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zarówno posłów i senatorów z Polski, jak i z terenu Wielkiego Księstwa Litewskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Kalwat, kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Współpracy z Zagranicą Muzeum Historii Polski.
Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku (1891)
Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" (1891)Foto: Domena publiczna

Posłuchaj
14:15 Poranek Dwójki 3.05.2021 kalwat.mp3 Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski o Konstytucji 3 maja (Poranek Dwójki) 

Zaprzysiężenie Konstytucja 1200.jpg
Dwójka czyta Konstytucję 3 maja

W poniedziałek (3.05) w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyło się uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej z udziałem m.in. prezydentów Polski i Litwy.

- Dla obu narodów to wydarzenie szczególne. Nam, Polakom nie trzeba tego zbytnio tłumaczyć. Od 230 lat wszyscy byliśmy wychowywani na tym micie, na tym symbolu jakim jest Konstytucja 3 maja. Dla Litwy zaś, dla tego nowoczesnego narodu litewskiego, konstytucja przez długi czas była takim nie wiadomo jakim bytem. Można powiedzieć, że Litwini od kilkudziesięciu lat dopiero odkrywają część tego wspólnego dziedzictwa polsko-litewskiego i z nim się identyfikują - podkreślał Wojciech Kalwat.

src=" //static.prsa.pl/b5b00b07-81c4-4345-a770-a45fe6df6726.file"

Jak przekonywał gość Dwójki, o tym, jak ważna w historii Litwy jest Konstytucja 3 maja świadczy fakt, że to pierwszy dokument prawno-ustrojowy napisany w języku litewskim.

W dalszej części audycji historyk tłumaczył m.in. co wpłynęło na kształt pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, jakie było tło polityczne i społeczne i jakie emocje w społeczeństwie towarzyszyły uchwaleniu tego pionierskiego aktu prawnego. Opowiedział także o wystawie "Konstytucja 3 Maja", którą Muzeum Historii Polski przygotowało na Placu Katedralnym w Wilnie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Kalwat (kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Współpracy z Zagranicą Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 3.05.2021

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
rozwiń zwiń