Walka o marzenia, czyli Polki na krańcach świata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:00
 - One mają pragnienie, by wyruszyć poza horyzont, doświadczyć czegoś nowego. Bardzo silnie czują swój nomadyczny gen - podkreślała Ula Ryciak, opowiadając o bohaterkach swojej książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata".
Audio
  • Rozmowa z Ulą Ryciak o jej książce "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata" (Poranek Dwójki)

dzikowska.jpg
Stolica Inków i polskie skarby. Biografia Elżbiety Dzikowskiej

Sto lat temu, w innym świecie, w którym - jak przypominała Ula Ryciak - mapy mają jeszcze białe plamy, a podróż jest o wiele większym wyzwaniem niż dziś, te kobiety postanawiają "walczyć o swoje marzenia". I choć zmagają się one również z "przeszkodami kulturowymi", "łamią konwenans", nie o wyjście poza ustalone społeczne ramy tutaj przede wszystkim chodzi.

- Zależało mi, żeby zbudować cztery odmienne archetypy kobiet podróżujących, natomiast nie chcę przedstawiać, że podstawą jest tu bunt. Myślę, że pierwotnym impulsem jest instynkt, żeby zrealizować jakieś pragnienie, czegoś dokonać, a bunt w jakiś sposób musi temu towarzyszyć - mówiła Ula Ryciak.

Okładka książki Okładka książki

Cztery bohaterki omawianej książki łączy to, że znają swój cel: wiedzą, gdzie chcą dotrzeć, za jakim pragnieniem podążają, co chcą odkryć. - Natomiast każda z nich ma trochę inaczej zdefiniowane marzenie. Czaplicka wyrusza na Syberię badać zwyczaje tamtejszej ludności, Isaakowa poszukuje motyli, wyrusza do dżungli - opowiadała pisarka.

O tych, ale o i pozostałych podróżniczkach (jedna z nich wędrowała na norweskie Lofoty i Bliski Wschód, jako pierwsza Polka samotnie dotarła do Tybetu) - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Ula Ryciak (pisarka, podróżniczka)

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 8.30

jp/pg

Czytaj także

Olgierd Budrewicz. Warszawiak, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:35
100 lat temu w Warszawie urodził się Olgierd Budrewicz - pisarz, dziennikarz, reportażysta, varsavianista i podróżnik, a także żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jedna z jego książek nosi znamienny tytuł "Byłem wszędzie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Między kropkami. Książka "Kiczery. Podróż przez Bieszczady"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 20:00
- Podróżowanie przestaje być procesem, a staje się celem samym  w sobie. Wszystko co ważne dzieje się po drodze i chciałem, żeby moja książka właśnie taka była - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Robiński, autor "Kiczery. Podróż przez Bieszczady".
rozwiń zwiń